مراسم عاشورا ، تفرش ، کنار

 مقبره پروفسور حسابی

 
صفحه اصلی نقشه تارنما
   
 
 

بسم ا... الرحمن الرحیم

سوگ سرور شهیدان ، حضرت امام حسین (ع) و تبلور پرارزش وحدت حوزه و دانشگاه
در کنار آرامگاه پروفسور حسابی

‏مردم معتقد ، فرهنگ‎خواه و فرهنگ‎پرور تفرش ، بر اثر اعتقادات خالصانه‎یی ، که به ائمه اطهار (ع) دارند ، همه ساله مراسم تاسوعا و عاشورا حسینی را ، با شکوه فراوان و به شکلی استثنایی برگزار می‎‎کنند .
امسال نیز ، اهالی خداجوی تفرش ، این یادمان را ، برگزار کردند و جلوه‎‎هایی از وقایع این حماسه عظیم در تکایا ، مساجد و اماکن متبرکه این شهر ، توسط شبیه‎خوانان محلی ، که در تمام کشور شهرت دارند ، به معرض نمایش درآمد .
در بیش از دو دهه گذشته ، که آرامگاه پروفسور سید محمود حسابی ، پدر علم فیزیک و مهندسی نوین ایران ، بنابر وصیت اعتقادی قلبی و ملی که بهتر است بگوییم همت خودشان ، در این شهر دانشگاهی و فرهنگی واقع شده است ، عزاداران حسینی ، طبق سنت دیرینه‎یی که متاثر از احترام قلبی عمیق آنان به علما و دانشمندان می‎باشد ، نسبت به این استاد هم‎وطن خود نیز ، تعلقات ویژه‎یی را ابراز داشته ، به طوری‎که در محل آرامگاه استاد ، گروه عظیمی از دستجات عزاداری گرد آمده ، به سینه‎‎زنی ، زنجیرزنی ، دعا و تعزیه‎خوانی می‎پردازند و به عینه وحدت حوزه و دانشگاه ، که آرزوی همگی خواستاران سربلندی ایران اسلامی ، در تمام این سال‎ها بوده است را ، به منصه ظهور می‎رسانند .
در دهه اول محرم و تا شامگاه عاشورا ، کلیه مردم این منطقه ، در مراسم عزاداری شرکت می‎کنند و پذیرایی از آنان ، روزانه ، به عهده اهالی یکی از محلات می‎باشد .
نظم و ترتیب و نحوه پذیرایی در تفرش ، به گونه‎یی‎ است که کلیه ساکنان شهر و حتی میهمانانی‎که از شهرهای دور و نزدیک ، در این ایام ، به این شهر سفر می‎کنند ، از میهمان‎نوازی صمیمانه‎یی ، برخوردار می‎گردند .
در جوار منزل ابدی استاد نیز ، هم‎کوشان و همیاران استاد ، از عزاداران گرانقدر(در حد توان خود) با جان و دل پذیرایی می‎نمایند .
در ایام ماه محرم ، در کلیه تکایا و مساجد شهر و روستاها ، مجالس وعظ ، سینه‎زنی و زنجیرزنی ، توام با مرثیه‎خوانی و شبیه‎خوانی ، توسط شبیه‎خوان‎های معروف کشور ، برپا می‎شود . شبیه‎خوانانی که برجسته‎ترین آن‎ها ، در طول هفت سده گذشته ، از این شهر برخاسته‎اند و این سنت حسنه را ، به تمامی کشور به ارمغان برده‎اند ، و اکنون در این روز ، رهروان آنان ، راه پدران و پیش‎کسوتان خود را ، ادامه می‎دهند .
در تاریخ معاصر تفرش ، اسامی بیست و یک نفر ، از استادان به نام مرثیه‎خوانی و شبیه‎خوانی معروف این خطه ، از جمله جنابان آقایان ملا ابراهیم سلیمی ، محمد تقی حیدری ، حاج رجبعلی ترخورانی ، مشهدی محمد قمی ، کربلایی رمضان دادمرزی ، ملاحسین فراهانی و بسیاری دیگر از این بزرگواران ثبت شده ، که در حال حاضر بر رونق چنین مجالسی در سراسر کشور می‎افزایند .
نخل‎گردانی نیز ، یکی از مراسم ویژه بعدازظهر عاشورا است . نخل علامت و نمادی سنتی پرمعنایی می‎باشد ، که محل استقرار آن ، مسجد جامع تفرش است .
یادآور می‎شود ، که این نخل بزرگ ، چهار پایه اصلی دارد ، که هریک از این پایه‎ها ، متعلق به یکی از بخش‎های شهر است ، که در سالیان گذشته ، در ساخت و تامین هزینه‎های آن و برقراری نیتی نگه‎دارنده و اعتقادی عمیق به امام عزیز شهیدشان ، پیشگام بوده‎اند .
وقتی که نخل ، برای پایان روز عاشورا ، حرکت داده می‎شود ، تعداد زیادی از بازماندگان چهار بخش یادشده ، پایه مربوط به خود را ، بر دوش کشیده ، با کمک و همراهی سایرین نخل‎گردانی عاشورا را ، انجام می‎دهند و در عصر آن روز ، حدود 2 ساعت پس از نماز ظهر ، این نخل ، بر دوش جمعیت ، از مسجد جامع خارج می‎شود که در این زمان ، عده‎یی که نذر و نیاز دارند کبوترهای در اسارت را ، آزاد می‎کنند ، که صحنه پرواز این کبوترها ، بر فراز انبوه جمعیتی‎که در حال سوگواری و زنجیرزنی می‎باشند ، عارفانه و تاثیرگذار است .
پس از آن ، دسته‎ها و گروه‎های عزادار محله‎های مختلف ، به نشانه احترام ، علامت‎های خود را ، جلوی نخل ، به حرکت درمی‎آورند .

امسال نیز ، این مراسم ، با جلال هرچه تمام‎تر ، برگزار شد ، حاملین نخل ، مسافت مسجد جامع تا آرامگاه استاد دکتر سید محمود حسابی ، بنیادگذار دانشگاه و بسیاری از مراکز علمی ، آموزشی ، صنعتی ، فرهنگی و پژوهشی کشور را ، که نزدیک به یک کیلومتر می‎باشد ، همراه همشهریان با صلابتی خاص ، طی کردند ، آن را ، به محوطه آرامگاه استاد رسانیده و رو به قبله در کنار مقبره ایشان ، قرار دادند و در حال و هوای تاثیرگذار و دلنشینی ، نقش ارزشمند تبلور حوزه و دانشگاه را ، به عینه ، به نمایش گذاشتند ، که خیل عظیم دانش‎آموزان ، دانشجویان ، معلمین و استادان و حضور مذهبی و فرهنگی آنان در این شهر دانشگاهی ، بسیار چشمگیر بود .
سپس ، مطابق هرسال ، یکی از پیش‎کسوتان ، که از معمرین و معتمدین شهر ، به شمار می‎آیند ، در کنار مقبره استاد و در پیشگاه همین نخل مقدس شهر ، به قرائت زیارت عاشورا پرداخته و مردم با توسل به امام شهید خود ، همه‎باهم ، با چشمانی اشکبار و قلبی آکنده از عشق و ایمان ، به حسین (ع) عزیزشان ، با آن بزرگوار همراهی کرده ، و این مراسم را‍‌‌‌‌‍‍‎‎‌‌ ، با عظمت و دلدادگی خاصی به پایان بردند .
بعد از یک ساعت ، طبق روال معمول ، دسته‎های عزادار ، در حالی‎که نوحه‎های جان‎گدازی سر می‎دادند ، نخل عاشورا را ، مجددا تا مسجد جامع ، بدرقه کرده ، سپس دستجات مختلف ، علم و کتل و علامات خود را ، به مساجد و تکایای محله خود بازگرداندند .
در غروب عاشورا ، مردم تفرش ، مراسم سنتی شام غریبان را ، به شکل کامل و جامعی برگزار می‎کنند ، در این شب ، سوگواری برای شهدای عاشورا ، به اوج تاثیر قلبی خود می‎رسد ، و شبیه‎خوانان مراثی اندوهباری را ، برای کودکان ، زنان و بازماندگان آن نبرد نابرابر ، به اجرا درمی‎آورند .
در تداوم این برنامه ، چهلمین روز شهادت امام حسین (ع) ، نیز ، با فرّ و غرور و یادمان‎های اعتقادی اسلام عزیزمان ، بسی باشکوه‎تر ، برگزار می‎گردد .
شایسته یادآوریست که در روز اربعین ، علاوه بر تشکیل دسته‎های عزاداری ، بیشتر مردم ، حتی بسیاری از اقلیت‎های مذهبی ، نذورات خود را ، با تهیه و توزیع انواع آش‎های محلی ، به تفرش آورده ، ادا می‎کنند .
در پایان شایسته تاکید است ، که آن‎چه ، طی این یادمان معنوی در این شهر علمی فرهنگی ، برقرار می‎شود ، نشانه‎یی است از قدرشناسی ، تاثیرپذیری ، تداوم راه بزرگان و راهنمایان مردم مسلمان ایران زمین ، به ویژه معلمین ، استادان و راه‎بران حوزه و دانشگاه.

 بنیاد پروفسور حسابی‌

 
 
 

 
   
  Web site designed by Tafsirgaran Systems co. Copyright © 1969-2015 Professor Hessaby Foundation All rights reserved