» خبرنامه مراسم سالگرد 1391زمان برگزاری یادمان : پنج شنبه 16 شهریور 1391 .
نشست نخست : خانه استاد ، 8 تا 10 بامداد ، تهران ، تجریش ، چهار راه حسابی .
نشست بُن‏دار (اصلی) : خانه ابدی استاد ، 5 شامگاه ، شهر دانشگاهی تفرش .
وسیله رفت و برگشت : بامداد روز5 شنبه ، در برابرخانه استاد .
هم‏وندانِ‏ یادمان : شهرداری تهران - منطقه 1 (شمیران) ، شركت واحد ‏اتوبوس‏رانی تهران ، دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، دانشگاه تفرش ، فرمانداری تفرش ،‏ انجمن تفرشی‏ ها و این بنیاد .

 
صفحه اصلی نقشه تارنما
   
 
 

بسم ا... الرحمن الرحیم

چگونگی برگزاری مراسم بیستمین بزرگداشت پروفسور حسابی
پدر علم فیزیک و مهندسی نوین ایران

‏با فرّهی و سپاس ، از بذل محبت ، عشق و دل نهادن‏ های پربار دانش‏ خواهان ارزشمند این سرزمین دانش ‏پرور ، در پاسداشت خادمین متعهد به سربلندی میهن اسلامیمان و در راستای سرافراز نگاه داشتن استادان خستگی‏ ناپذیر و آرزومند افتخارات ملی ، سالروز پرواز استاد دکتر سید محمود حسابی ، پدر علم فیزیک و مهندسی نوین ایران ، به نزد آفریدگارشان را ، ایامی ویژه دانسته ، در نکوداشت فرهنگی بنیاد‏گذار دانشگاه و بسیاری از مراکز علمی ، آموزشــی ، فرهنگـــی ، صنعتی و پژوهشی کشورمان ، بـــه عنوان یک معلم مقَـید ، آگاه و رنج ‏کشیده ، بیستمین مراسم سالگرد استاد ، با دَهِش مهر و عنایت خاص اقشار دانش‏ دوست ، برگزار گردید .
این یادمان ، همه ساله ، با کوشش فرهنگ‏ خواهان ، دوستداران میهن اسلامی و مسئولین گرانقدر نظام ، با مهر و محبتی همیشگی ، در فضــــای روحانی و فرهنگی ، با تجدید احترام نسبت به استاد حسابی ، و در شگون همدلی و هم ‏اندیشـــی با چنین خادمین بزرگی ، برگزار می‏ گردد .
محل این مراسم ، از یک سو ، پایگاهی است با هدف احترام به محیط زیست ، آفریده ‏های بی‏ زبان و دلگشای الهی و در بردارنده موزه استاد ، و از سوی دیگر ، خانه پایه ‏گذار دلسوز و معتقد به امر تحقیقات ، که هم امروز ، کاشانه پژوهش بیش از یک صد تن از برجسته ‏ترین اساتید دانشگاه و کارگزاران علوم پایه ، با یگان‏ های نوآوری و دانش ‏آوریِ دانشجویی و نیز فعالیت‏ های گسترده فرهنگی ، مانند انتشار آثار استاد ، تجدید چاپ کتاب‏ ها و رساله‏ های ایشان ، ترجمه و چاپ نامه‏ ها و مکاتبات بین‏ المللی و همچنین دست‏یافته ‏ها و مدارک 50 سال نمایندگی کشورمان ، در مجامع علمی جهانی مانند هسته‏ یی و فضا . . . و واحد حفظ زبان فارسی می‏ باشد .
آن هم در بنیادی‏ که ، استاد شخصا ، پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، با عشق و اعتقاد به نوآوری ، خودپایی و قطع نیاز میهن عزیزمان به خارجیان ، با هدف مقدس برقراری استقلال واقعی ، در این چهاردیواری قدیمی ، واقع در یکی از محله‏ های کهن تجریش (چهار راه حسابی ) برقرار نمودند .
بخش اول این آیین ، از ساعت 8 بامداد پنج‏شنبه 16/6/1391 ، با حضور علما ، فضلا ، استادان ، معلمین ، دولتمردان جمهوری اسلامی ایران و دانش‏ گستران ، آغاز و تا ساعت 2 بعد از ظهر ، با سخنرانی ‏ها ، بیانیه‏ ها ، مقالات . . . و اشعار این عزیزان ، به طول انجامید .
در بخش دوم ، علاقمندانی که سفر به شهر تفرش ، شهر علم و دانش ؛ زادگاه استاد ، برایشان امکان‏پذیر بود ، با اتوبوس‏ های دراختیار و یا با وسایل شخصی و خودروهای عمومی عازم تفرش گشته و پس از پذیرایی مختصر ، از ساعت 17 ، در خانه ابدی استاد ، حضور یافتند .
طبق روال معمول دو دهه گذشته ، که همواره ، از مساعدت‏ های دست‏اندرکاران محترم کشورمان ، همشهریان گرانقدر تفرشی ، خانواده ، شاگردان و رهروان راه استاد ، شهرداری تهران (منطقه یک شمیران) ، استانداری استان مرکزی ، فرمانداری ، شهرداری ، اداره آموزش و پرورش ، امام جمعه محترم ، دانشگاه تفرش ، دانشگاه آزاد اسلامی (واحد تفرش) و انجمن تفرشی‏ ها ، با هماهنگی‏ های بنیاد پروفسور حسابی ، برخوردار می‏ گشتیم ، این بار نیز همکاری این یاران ، موجب گردید ، تا قلب خواستاران برقراری زیربناهای دانشی ، قدرت و توان یافته ، شادی روح استاد و همسر فداکارشان ، فراهم آید .
مراسم ، در ساعت 23 ، خاتمه یافت و میهمانان ، پس از صرف شامی دانشجویی ، در دانشگاه تفرش ، توسط همان اتوبوس ‏ها ، عازم تهران ‏شدند .


 بنیاد پروفسور حسابی‌

 
 
   
 
  Web site designed by Tafsirgaran Systems co. Copyright © 1969-2013 Professor Hessaby Foundation All rights reserved