آقای دکتر حسابی در کنار تمامی علایق علمی خود، به خانواده عشق می ورزیدند و همواره جایگاه ویژه یی برای خانه و خانواده منظور می کردند. ایشان حتی در سفرهای رسمی خود، فرزندانشان را به همراه می بردند و کلیه مراسم و اعیاد را با حفظ تمامی سنن در کنار خانواده به سر می بردند. ایشان احترام خارق العاده یی برای همسر خود قائل بودند و برای مثال هیچ گاه همسر خود را با صوت بلند صدا نمی کردند، به طوری که فرزندانشان نمی دانستند ایشان خانم دکتر را چه صدا می کردند.

 
صفحه اصلی نقشه تارنما
 

کودکی
 

در کنار مادر 
 

پروفسور حسابی در کنار
برادرشان 
 

پروفسور چند ماه قبل از
درگذشت
 
 
 
استقبال مردم تفرش از پیکر
استاد
 
   

 

 
 
 

پس از صد و ده سال پیامی الهی ، و یا تنها تقارنی شگفت انگیز

به قول استاد دکتر سید محمود حسابی : خانه تولد یا از زبان ما : منزل پدری پروفسور حسابی ، با دیرینگی قریب به دو قرن . خانه‏ یی با شماره (پلاک) یا به اصطلاح آن روزها : کاشی 47 ، در میدان وحدت اسلامی (میدان شاهپور) ، بازارچه قوام‏الدوله تهران ، پشت کلیسای ارامنه ، ساختمانی با ستون‏های سنگی تراشیده و سقف‏های چوبی با نقوش زیبا ، مزین به آیات کریمه و سروده‏های زیبا و پندآموز گلستان و بوستان سعدی و منتخبی از غزلیات بی‏بدیل دیوان حافظ کبیر ، که سید محمود ، در آن متولد شد .
سپس ، در گستره بی‏ وفایی‏ های پدر (معزالسلطنه) با تحمل گرسنگی ، رنج و مشقت وصف‏ناپذیر در غربت ، در دامان مادری فاضله (خانم گوهرشاد حسابی) که از این مصیبت‏ ها، برای تمام عمر افلیج شده بودند ، رشد یافته ، از نوجوانی ، قرآن کریم را حفظ ، دیوان حافظ و گلستان و بوستان سعدی را ، از بر کرده و در جوانی موفق به کسب مدارک و درجات تحصیلی ، علمی ، هنری و ورزشی از مراکز علمی و دانشگاه‏های تراز نخست جهان گردیدند .
ولی ، بهترین امکانات دانشی و موقعیت‏های پیشرفته‏ترین کشورهای دنیا را ، به قصد سربلندی‏ آفرینی برای میهنشان ، رها نموده و با وجود عدم استقبال و همراهی مسئولین کشور ، با تحمل دشواری‏های بسیار ، در ایجاد مراکز علمی ، صنعتی ، فرهنگی و پژوهشی ، توفیقات بی‏مانندی را ، به دست آوردند .
استاد حسابی ، پس از کسب سمت وزارت فرهنگ (علوم ، آموزش و پرورش ، ارشاد ، اوقاف و میراث فرهنگی) در دولت دکتر مصدق ، ناگهان ، مورد التفات پدر واقع شده ، باغ ییلاقی حسابی ، در محله قدیمی مقصود بیک ، تجریش ؛ منطقه‌یی بسیار سرسبز و زیبا ، به نام چهارراه حسابی (که تا چند سال قبل ، کوچه باغ‌های بهشت و اکنون پارکینگ برج‏ها ! نامیده می‌شود) را ، به فرزند می‏بخشد .
خانه‏یی‏که با کوشش شبانه‏روزی استاد و همسر فداکارشان (خانم صدیقه حائری) ، امروزه با نام منزل و موزه پروفسور حسابی ، مورد توجه دانش‏خواهان و دوستداران علم و فرهنگ و ادب ایران عزیزمان می‏باشد .
اما ، پس از گذشت بیش از یک قرن و بعد از آن که شهرداری تهران ، تصمیم به جایگزینی پلاک‏های سطح شهر می‏گیرد ، تقارنی مبارک و شگفت‏انگیز ، دو خانه استاد عشق را ، با فالی نیک ، نقشی ماندگار می‏بخشد ، به این معنا که موزه و منزل پروفسور حسابی ، صاحب همان شماره (پلاک) یا کاشی47 محل تولد استاد می‏شود .

   

 

 

 

شجره نامه خانوادگی:

نام: محمود
محمودخان

نام خانوادگی: حسابی
میرزا حسابی
مصباح السلطان

متولد: تهران: بازارچه قوام الدوله، میدان شاهپور (وحدت اسلامی)

نام پدر: عباس
لقب پدر: معزالسلطنه
متول: تفرش

نام مادر: گوهر شاد
نام خانوادگی: حسابی

لقب مادر: مدحت السلطنه
متولد: تفرش

نام پدربزرگ: علی
لقب اول پدربزرگ: معز السلطان
لقب دوم پدربزرگ: حاج یمین الملک
متولد: تفرش

نام مادربزرگ: حاجیه طوبی خانم
متولد: تفرش
اجداد مادری: میرزا عیسی وزیر و میرزا محمد حسین وزیر

نام همسر: صدیقه حائری
نام فرزندان: ایرج و انوشه

نام نوه ها: پریشاد، پارسا 

 

  
  Web site designed by Tafsirgaran co. Copyright © 1969-2013 Professor Hessaby Foundation All rights reserved