نشست های
علمی - فرهنگی


  مراسم روز جهانی علم برای صلح و توسعه (پاییز 1393)


 

 
صفحه اصلی نقشه تارنما
     

  مراسم روز جهانی علم برای صلح و توسعه (پاییز 1393)

مراسم روز جهانی علم برای صلح و توسعه در تاریخ 25 آبان ماه 1393 در بنیاد پروفسور حسابی با حمایت شهرداری تهران (منطقه یک) و مشارکت کمیسیون ملی یونسکو در دو بخش نمایشگاهی و کارگاهی و نیز نشست و سخنرانی برگزار گردید .

الف – نمایشگاه‎ها و کارگاه‎ها

• نمایشگاه دست‎آوردهای علمی ، پژوهشی و صنعتی پژوهشگران بنیاد پروفسور حسابی .
• نمایشگاه دست‎آوردهای علمی ، پژوهشی و صنعتی پژوهشگران مرتبط با بنیاد پروفسور حسابی .
• نمایشگاه فعالیت‎های زیست‎محیطی بنیاد پروفسور حسابی .
• کارگاه‎های آموزشی در حوزه‎های زیست‎محیطی ، فرهنگی ، موسیقی و نقشه‎برداری .
• بازدید از نمایشگاه دائمی برخی فعالیت‎های پژوهشی و تعدادی از دست‎یافته های صنعتی استاد محمود حسابی .
• بازدید از موزه پروفسور حسابی .
• بازدید از بخشی از کتابخانه مشتمل بر 27300 جلد کتاب شخصی استاد .
• نمایشگاهی از اسناد ، مدارک ، ... سفرنامه‎ها و مکاتبات پروفسور حسابی .
• بازدید از فضاهای زیست‎محیطی تدارک دیده شده در بنیاد پروفسور حسابی ، شامل گیاهان ، درختان کهنسال و نایاب ، پرندگان زیبا و رنگارنگ ، آهوان و حیوانات مختلف .

ب – نشست و سخنرانی

با توجه به حضور جمع کثیری از علاقمندان ، اندیشمندان ، پژوهشگران ، استادان ، دانشجویان و دانش‎آموزان ، معلمین برجسته و نیز مقامات مختلف کشوری و لشکری ، نشست‎های جانبی تخصصی در حوزه‎های مختلف علمی ، پژوهشی ، فرهنگی و هنری ، برگزار گردید .

 در این نشست و بازدید ، افرادی همچون دکتر صمد فرخی (استاد پیشکسوت فیزیک) ، مهندس سیاهکلی (معاونت محترم صدا و سیما) ، دکتر سعیدآبادی (استاد دانشگاه و ریاست محترم کمیسیون ملی یونسکو) ، حجت‎الاسلام و المسملمین حجتی کرمانی (محقق و مورخ حوزه‎های تاریخی و دینی) ، حجت‎الاسلام و المسلمین معادیخواه (پژوهشگر تاریخ اسلام) ، دکتر عباسپور تهرانی ، استاد دانشگاه و ریاست واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی ، مهندس بوربور معاون و عضو هیئت مدیره بانک ملت ، مهندس جلالی و مهندس طهماسبی از مدیران وزارت جهاد کشاورزی ، دکتر ویسه قائم مقام معاون اول ریاست جمهوری ، تیمسار سهرابی مشاور نظامی مقام معظم رهبری ، دکتر گل‎نراقی استاد دانشگاه و پزشک برجسته ، دکتر عادل مقصودپور (استاد مکانیک و رییس گروه مکانیک علوم و تحقیقات) ، دکتر طباطبایی (پژوهشگر و مخترع و مجری پروژه‎های زیست‎محیطی سازمان ملل) ، مهندس مرادخانی ، معاونت محترم وزارت ارشاد و جمعی دیگر از پژوهشگران و اندیشمندان حضور داشتند .

ج – گزیده‎یی از موارد سخنرانی‎ها

حجت‎الاسلام و المسلملین حجتی کرمانی
 « بنای بنیاد پروفسور حسابی هرچه مستحکم‎تر باشد ، به نفع فرهنگ و دانش ایرانی است مسئولان و کسانی که فعالیت‎های آنجا را اداره می‎کنند ، بسیار تلاش‎گر و سخت‎کوش می‎باشند . »

دکتر هاشمی استاد دانشگاه و معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و تخشایی (تکنولوژی)
« جامعه ما نیاز به الگوهایی دارد ، که نام و یادشان علم و فرهنگ را ، در جامعه حفظ نماید ، اکنون علم و اهل علم در جایگاه واقعی خود ، در جامعه قرار ندارد . »
« دانشمندان و عالمان نیازی به بزرگداشت ندارند ، ولی زنده نگهداشتن یاد و فعالیت‎های ایشان می‎تواند نسل جوان را در جایگاه مناسب علمی نگهدارد . »
« پروفسور حسابی به واسطه آنچه که از طریق شاگردان ، علم و فعالیت‎هایشان خلق کرده‎اند ، همیشه زنده خواهند بود . »
« اهل علم و تمام ایرانیان با هم گفتگوی سازنده داشته باشند ، تا ایران پاینده بماند ، متاسفانه اصلا با هم گفتگو نمی‎کنیم و گاهی هم که انجام می‎شود ، گفتگویی سازنده نیست . »
« ما نیاز به صلح و فرهنگ صلح داریم ، که برای آن نیاز به علم خواهیم داشت ، پس نیاز به عالمان داریم ، به همین دلیل باید قدر عالمان را بدانیم . »
 در بخشی از این مراسم به مناسبت روز جهانی علم برای صلح و توسعه ، پیام مدیر کل یونسکو خانم «ایرینا بوکووا» از مقر ایشان در پاریس پخش گردید . ایشان در بخشی از این پیام خود اشاره نمودند که :
« برای ساخت سیستم‎ها و ساختمان‎های متناسب با وضعیت فعلی جامعه جهانی با توجه به محدودیت‎های مختلف کره زمین و جوامع مختلف و با درنظر گرفتن اولویت‎های آن مانند زیست‎محیطی ، منابع انرژی و ... نیازمند فعالیت‎های علمی و مهندسی هستیم . »

دکتر سعیدآبادی استاد دانشگاه و دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران
« زیبایی ، دانایی و نیکویی مؤلفه‎هایی هستند که بزرگان علم و فرهنگ دنبال می‎کنند . همانند زنده‎یاد پروفسور حسابی ، عمرشان در خدمت این سه مؤلفه بود . »
« علمی به درد می‎خورد که دانشمند ، پژوهشگر و دانشگاهیان آن به مشکلات جامعه توجه داشته باشند و با علم خود در جهت رفع آن بکوشند . بدون ترویج و عمومی کردن علم ، امکان توسعه وجود ندارد . »
« ترکیب دانش سنتی و بومی با دانش روز باید با خلاقیت صورت پذیرد ، مثلاً مرکز بین‎المللی قنات یونسکو در یزد ایران ، واقع شده است تا از علم پیشینیان برای توسعه این روش به صورت امروزی استفاده شود . فعالیت‎هایی این چنین برای استفاده و تلفیق دانش سنتی و دانش روز از فعالیت‎های اساسی پروفسور حسابی بود . »
« امروز بسیار نیازمند آن هستیم که جوانان ، اندیشمندان و پژوهشگران ما بیش از پیش زندگی و روش فعالیت‎های علمی و آموزشی پروفسور حسابی را به عنوان یک الگوی مهم مورد توجه قرار دهند و از آن بهره گیرند . »
« پی¬گیر آن هستیم که جایزه‎یی به نام پروفسور حسابی با همراهی و پشتیبانی یونسکو برای هرچه جهانی‎تر شدن نام ایشان و روشنایی‎بخش راه آینده کشورمان در حوزه‎های علمی و اخلاقی تعیین نماییم . برای این منظور امیدوارم ، با همکاری یکی از دانشگاه‎های کشور و بنیاد پروفسور حسابی و با حمایت یونسکو این امر را ، محقق نماییم . »

 دکتر صمد فرخی (استاد فیزیک پیشکسوت و از شاگردان و همکاران پروفسور حسابی)
« تا امروز شاید بیشتر فکر می‎کردیم که علم برای بشر آسایش ، آرامش و رفاه می‎آورد ولی امروزه به این نتیجه رسیده‎ایم ، که علم باید دارای یک ویژگی دیگر هم باشد و آن حفظ محیط زیست و عدم تاثیرگذاری بر نابودی آن است . مثلا افزایش گرمای زمین ، یکی از پدیده‎های مخرب زیست‎محیطی است ، که نتیجه فعالیت‎های صنعتی و علمی بشر می‎باشد . »
« متاسفانه پس از جنگ جهانی دوم ، مسابقه تسلیحاتی میان کشورهای صنعتی شروع شد و موضوع تشعشعات هسته‎یی نیز به مرز بالایی در سطح کره زمین رسیده ، و تصور می‎کنم بسیاری از بیماری‎های جدید و پیدایش بیماری‎های دیگر به دلیل افزایش میزان رادیواکتیویته سطح زمین است . به نظر بنده استفاده از رآکتورهای اتمی امکان تحمیل صدمات جبران‎ناپذیری به محیط زیست و افراد بشر را دارد ، که نمونه‎های آن راکتورهای اتمی اوکراین (چرنوبیل) و راکتورهای اتمی ژاپن (فوکوشیما) می‎باشد . به همین دلیل توصیه می‎نمایم ، تا به جای استفاده از این نوع انرژی ، استفاده از انرژی‎های نو ، تجزیه‎پذیر ، انرژی‎های نامحدود و پاکیزه مانند انرژی خورشیدی ، مورد توجه قرار بگیرد . »

 دکتر سیاهکلی معاونت فنی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
« از نمایشگاه خیلی استفاده کردم ، به ویژه با توجه به رشته خودم ، ساخت آنتن‎های هم‎مرکز فرنل و یا پترن‎های آنتنی که پروفسور حسابی در سال‎های بسیار دور تهیه کرده بودند ، برایم بسیار جالب بود . بشر از امواج الکترومغناطیس بسیار سود برده است ، دیدم ، پروفسور حسابی فعالیت‎های گسترده‎یی در این زمینه داشته‎اند . »
« بشر امروزه به دنبال ارسال پهنای باند نزدیک به بی‎نهایت که همان پهنای باند نور می‎باشد است . پروفسور حسابی همیشه مشوق پژوهش و آموزش در این زمینه بودند . »

 مه‎فام قسیمی ایشان به توصیه یونسکو ، به عنوان نماینده دانش‎آموزان کشور ، پیام دانش‎آموزی خود را ، در زمینه علم برای صلح و توسعه ارائه کردند . پروفسور باهر (استاد دانشگاه و پژوهشگر حوزه‎های جامعه‎شناسی و رفتارشناسی)
« استاد حسابی چهار ویژگی داشتند : ریز ، تیز ، فرز و تمیز یعنی کم‎مصرف ، پرتولید ، سریع‌‎الانتقال و توانمند برای تمیز دادن . یعنی ایشان با حداقل امکانات ، بیشترین تاثیرات مفید را ، برای جامعه خود داشته‎اند ، و در عین حال ، این ویژگی‎ها همراه با توانایی تشخیص موارد مناسب از نامناسب و سرعت عمل در تصمیم‎گیری و یادگیری بوده است . »
« در هر زمینه‎یی که مطالعه کرده‎ام ، دیده‎ام که پروفسور حسابی تاثیرگذار و دارای پژوهش و دانش بوده‎اند . به چنین انسان‎هایی کارآفرین می‎گوییم ، از نظر من ، ایشان کارآفرینی بودند ، که هر چهار ویژگی کارآفرینی یعنی خلاقیت ، اکتشاف ، ابتکار و ابداع را داشته‎اند . »
« باید توجه داشت ، که اغلب بلدیم حرف خوب بزنیم (حتی علم کلام در ایران ایجاد شده است !) ولی مهم ، حرکت در جهت کارآفرینی با مشخصه‎های یادشده است ، که در وجود استاد حسابی این ویژگی‎ها به‎خوبی دیده می‎شود . »

دکتر مقصودپور (استاد دانشگاه و رییس گروه مکانیک علوم‎تحقیقات و از مدیران پژوهشی بنیاد پروفسور حسابی)
« در صورتی که علم بتواند وظیفه ایجاد ارتباط بین اجزا حیات را ، در جهت منافع کل حیات به‎خوبی برقرار سازد ، مانع جنگ خواهد شد . همانگونه که بخشی از وجود من با بخشی دیگر از وجودم نمی‎جنگد ، زیرا با هم ارتباط دارد و این ارتباط در جهت منافع کل وجود است . علم بیش از آن که مجموعه‎یی از حقایق باشد ، روشی برای اندیشیدن است . از طرفی هرچه فکر انسان گسترش بیشتری داشته باشد ، معمولا به افکار دیگران بیشتر احترام می‎گذارد . کلید تغییر شیوه تفکر مردم ، تفکر نقادانه است و این یعنی توانایی استخراج نتایج منطقی .»
« دین و علمی بهتر است ، که با آموزه‎های آن بتوان ارتباط بهتر و عمیق‎تری با حیات برقرار ساخت . »

دکتر تابشیان (از شاگردان اسبق پروفسور حسابی و معاونت صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران)
« علم نوری است ، که خداوند بر قلب افرادی که بخواهد می‎تاباند و یکی از افرادی که این نور بر قلبشان تابید ، پروفسور حسابی بوده‎اند ، که این روشنایی را ، به جامعه بازتاباندند . »

خانم منتظری‎پور (نماینده دانشگاه متروپولیتن لندن) در مورد بورس پروفسور حسابی که توسط دانشگاه متروپولیتن لندن که از سال 2010 به یک ایرانی اهدا می‎شود توضیح دادند و پیام سرکار خانم شمیرانی (مسئول روابط بین‎الملل دانشگاه متروپولیتن لندن) را خواندند . دکتر طباطبایی (مجری پروژه‎های پژوهشی سازمان ملل متحد (UN) در ایران و پژوهشگر ارشد سیستم‎های کنترل و حفاظت محیط زیست) ابتدا با دعوت از خانم مهندس نازنین صابری نماینده دفتر برنامه کمک‎های سازمان ملل ، ایشان برنامه‎های این کمک را توضیح دادند و سپس آقای دکتر طباطبایی گزارش پروژه خود را ارائه نمودند . دکتر طباطبایی ابتدا در مورد ورود علم به زندگی مردم و این ویژگی استاد پروفسور حسابی ، که در این امر تلاش داشتند ، صحبت نمودند و در ادامه مطالبی در مورد فعالیت پژوهشی و زیست‎محیطی خود اظهار داشتند :
« روغن‎های پسماند در صنایع غذایی و بهداشتی ، برای محیط زیست و انسان بسیار مضر می‎باشد ، که متاسفانه به صورت گسترده در سطح کشور استفاده می‎شود ، و نباید اجازه فروش داشته باشند زیرا ریسک سرطان را به شدت بالا می‎برد (به‎ویژه سرطان مری) ، دلیل اصلی رشد این ناهنجاری‎ها نیز اخلاق درست می‎باشد ، که متاسفانه کمتر دیده می‎شود . »
« پروژه‎یی که انجام شده است ، ساخت سیستم تبدیل روغن‎های پسماند به گازوئیل زیستی است ، که در همین زمینه کارگاه‎های آموزشی برای مدارس و دانشگاه‎ها برگزار شده است . متاسفانه یک قطره سوخت‎های زیستی در ایران ارائه نمی‎گردد ، که باید به این موضوع توجه نمود . (برخلاف بسیاری از کشورهای پیشرفته) . »
« سوخت‎های زیستی از منابع ضایعاتی باید تهیه شود . در ادامه نیز مزایای زیست‎محیطی بیودیزل مطرح شد . » خانم مهندس صابری مدیر برنامه و مجری پروژه توسعه عمران سازمان ملل (UN)تحت عنوان SGP در ایران ضمن توضیح طرح‎های مورد نظر ، اشاره کردند که این کمک‎ها به NGOها تعلق می‎گیرد . و لازم است تا پروژه‎ها و کمک‎ها با شاخص‎های سازمان ملل مانند محیط زیست و تغییرات آب و هوایی و موارد مرتبط با آن مثل هنر برای شناسایی محیط زیست تطبیق داشته باشد . مهندس سحاب نماینده خانواده سحاب ، پدر جغرافیای ایران ، و ریاست مؤسسه سحاب به عنوان اولین مجموعه نقشه‎برداری و تهیه و ارائه نقشه‎های مختلف کشور طی یک قرن گذشته با این بیان که : « تحولاتی که در دنیا برای توسعه علوم انجام می‎گیرد ، بسیار وسیع می‎باشد ، ولی ما در جهان در چه جایگاهی قرار گرفته‎ایم ؟ »
« به‎دلیل کارهای غیراصولی ، که در این سال‎ها در کشور انجام شده است ، بی‎توجه به مسائل و معضلات زیست‎محیطی خود شده‎ایم . » « مجله پیام یونسکو که تا سال 1380 به زبان فارسی هم منتشر می‎شد ، متاسفانه متوقف شده است که امیدوارم دوباره منتشر شود . » « انجمن تفرشی‎ها و NGOهای علمی ، فرهنگی و زیست‎محیطی دیگر را ، دعوت به همکاری و همراهی در این مجموعه می‎کنیم . »
« همچنین در مورد انجمن‎های دیگری ، که با آن‎ها مرتبطند مانند انجمن مجموعه‎داران نیز توضیحاتی ارائه دادند . »

دکتر سپهری (استاد دانشگاه و رییس کرسی سیستم‎های حفاظت و کنترل الکترونیک) دانشگاه امیرکبیر
« در ایران زیرساخت علم را داریم . علم به معنای دانستن است . مثلا فوریه دانشمند فرانسوی در 250 سال قبل مشاهده کرد ، که حرکت در طبیعت (مانند اجرام آسمانی) به صورت مکرر و پریودیک است و به این نتیجه رسید ، که می‎توان با دانش ریاضی پدیده‎ها و توابع را به مجموعه‎یی از حرکات و توابع سینوسی تبدیل نمود . »
« برای دانستن باید الگو داشته باشیم ولی به الگوهایی (مانند پروفسور حسابی) کمتر توجه می‎نماییم . »
« آقای مهندس حسابی خدمتی را ، که به جامعه داشته‎اند آن بوده است ، که این الگو را ، به جامعه ما معرفی کرده‎اند . »

دکتر عبدی‎پور (دبیرکل بنیاد نوروز) ایشان در مورد جشن جهانی عید نوروز ، که در سازمان ملل قطعنامه‎یی برای آن صادر شد ، توضیحاتی ارائه کردند و از جمله تاکید سازمان ملل مبنی بر این که نوروز فرهنگ صلح است و این فرهنگ ایرانی است .
« سختی‎های زیادی برای معرفی این جشن وجود دارد و به‎ویژه در دست‎انداز افرادی که به آن بی‎توجه هستند ، گیر افتاده است . »

پروفسور امین (استاد دانشگاه گلاسکو انگلستان ، محقق و پیشکسوت حقوق ، علوم سیاسی و مبانی تاریخ جهان)
« علم عبارت است از هر نوع آگاهی و دانستن و بینش ، زیرا در برابر جهل است که این مفهوم عام آن است ولی در مفهوم خاص آن همان science است که مربوط به متخصصان علوم مختلف است . »
« از نظر یونسکو هر نوع علمی (چه عام و چه خاص) باید در خدمت صلح و آرامش و توسعه جامعه بشری باشد . »

در ادامه نیز دانش‎نامه منظوم ایران که توسط خودشان نگاشته شده بود را ، به دکتر بصیره استاد فیزیک و مهندس حسابی ریاست هیأت امنای بنیاد پروفسور حسابی و آقای کتابدار اندیشمند و ادیب و مجری برنامه اهدا نمودند . بهنام بدیع با توصیه یونسکو و به عنوان نماینده دانشجویان کشور ، پیام دانشجویی خود را ، در ارتباط با علم برای صلح و توسعه پایدار ارائه نمودند . هدایا و یادمان‎ها در بخش بعدی مراسم اثر خلق شده‎یی از صنایع دستی ، هنری ، ... ارائه و به بنیاد استاد هدیه شد ، به عنوان مثال کار بسیار زیبای دست الیسا ریوندی فرزند سرهنگ ریوندی . در ادامه برنامه ، هنرمند ارجمند ، آقای حیدری سازنده تار و نوازنده و موسیقیدان ضمن ارائه تاریخچه پیدایی این هنر ملی و جهانی کشورمان ، ساز دست‎ساز خود را ، به موزه پروفسور حسابی اهدا کردند . در بخش بعدی مراسم ، خانم مهندس کرمی ، آقای مهندس حکیمی ، آقای مهندس رعیتی که تابلویی از چهره استاد را که به روشی نوین طراحی و اجرا کرده بودند ، که با همراهی دکتر بصیره (استاد پیشکسوت فیزیک دانشگاه‎های کشور و از شاگردان پروفسور حسابی) به بنیاد پروفسور حسابی اهدا نمودند . مهندس بختیاری از استادان طراحی معماری و مبدع آثار هنری ملی و بین‎المللی نکاتی را در مورد تابلو اهدایی که بر مبنای روش Parametric Design خلق شده بود ، اظهار نمودند . ایشان در ادامه عنوان نمودند استاد دکتر حسابی عاشق بوده‎اند ، که این دست‎آوردها را داشتند ، گروهی هم که با بنده این اثر را خلق کردند ، با عشق این فعالیت را انجام دادند . در پایان نیز آقای مهندس ایرج حسابی مطالبی را در مورد فعالیت‎های بنیاد پروفسور حسابی و این گردهمایی مطرح نمودند :
« از تمامی حضار و بازدیدکنندگان نمایشگاه‎ها و کارگاه‎های آموزشی سپاسگزاری نمودند . »
« گزارشی از اسناد و مدارکی ، که از پروفسور حسابی باقیمانده است و تعداد این اسناد ارائه داده شد »
« در بخشی از سخنانشان به مشکلات مطالعه کتاب توسط استاد به دلیل وضعیت وخیم بینایی استاد که به سختی امکان مطالعه را داشتند اشاره نمودند . »
« در مورد مکاتبات جناب آقای دکتر حسابی و آندره ژید ، نویسنده شهیر فرانسوی ، که در ارتباط با فرهنگ ایرانی و فرانسوی و نحوه برخورد ایشان با یکدیگر بود مواردی را مطرح نمودند . »
« همچنین در مورد نمادهای ایرانی که در جهان شناخته‎شده است و خودمان کمتر به آن‎ها واقف هستیم ، موارد و مثال‎هایی را ارائه کردند که در سایت بنیاد پروفسور حسابی توضیحات مفصلی در مورد آن ارائه شده است . »

د – بازدید از فضاهای دیگر مجموعه بنیاد پروفسور حسابی
 موزه استاد ، برخی از دستاوردها و فعالیت‎های پژوهشی – صنعتی و نیز کتابخانه ارزشمند ایشان ، همراه با فضاهای سبز ایجادشده توسط ایشان از دیگر فضاهای پرجاذبه برای بازدید بود ، که مورد استقبال شایان توجهی از سوی بازدیدکنندگان قرار گرفت .
 همچنین در طبقات نمایشگاهی این همایش ، علاوه بر وجود دست‎آوردهای مختلف علمی و پژوهشی ، شاهد وجود پوسترها و بنرهای زیبایی بودیم که علاوه بر ارائه مطالب مختلف در مورد زندگی استاد ، با استفاده از تصاویر مناظر مختلف موجود در محل بنیاد پروفسور حسابی باعث ایجاد چشم اندازهای بسیار زیبایی در محل نمایشگاه‎ها و سالن سخنرانی ایجاد کرده بود .


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
         
         
  Web site designed by Tafsirgaran co. Copyright © 1969-2015 Professor Hessaby Foundation All rights reserved