نشست های
علمی - فرهنگی


همایش یونسکو در بنیاد پروفسور حسابی (پاییز 92)

 

 
صفحه اصلی نقشه تارنما
     
  همایش یونسکو در بنیاد پروفسور حسابی (پاییز 92)

علم در خدمت صلح و توسعه

به مناسبت روز جهانی علم ( ثبت شده در تقویم سازمان ملل و سازمان فرهنگی آن ؛ یونسکو) و هفته ترویج علم در ایران ، در تاریخ 7/8/1392 از ساعت 9 صبح الی 18 عصر ، مراسم جامع و پیوسته‌یی با همکاری کمیسیون ملی یونسکو ، شهرداری تهران و بنیاد علمی فرهنگی پروفسور حسابی ، با عنوان (علم در خدمت صلح و توسعه) برگزار گردید ، که شامل : سخنرانی‌ها ، نشست‌ها و گفتگوهای علمی ، کارگاه‌های آموزشی و پژوهشی و نیز نمایشگاه در بنیاد پروفسور حسابی بود .
استقبال از این همایش ، در بخش‌های مختلفی که اشاره شد ، در حدی بود ، که تا ساعت‌ها پس از پایان زمان اعلام شده ، ادامه یافت ، که اهم آن به شرح زیر ، به استحضار می‌رسد :

الف – نشست و سخنرانی
سخنرانی مقاماتی از یونسکو ، استادان برجسته دانشگاه ، اندیشمندان و پژوهش‌گران ، که به مدت 90 دقیقه به طول انجامید . قبل و بعد از سخنرانی نیز ، نشست‌های مختلف هم‌اندیشی ، میان افراد علاقمند حاضر و سخنرانان یاد شده ، انجام گرفت .

ب – نمایشگاه‌ها و کارگاه‌های آموزشی .
- سیستم‌های رباتیک .
- دستگاه‌های کنترل مصرف انرژی هوشمند .
- سیستم‌های مکانیک و هیدرودینامیک ویژه کشاورزی و دامپروری .
- برخی از انواع سیستم‌های خورشیدی و انرژی‌های تجدید‌پذیر ساخته شده توسط دانش‌آموزان و دانشجویان ، به ویژه نمونه‌های دست‌ساز پروفسور حسابی ، از نیم قرن گذشته ، که نمایی بارز از نوآوری‌های استاد ، برای پیشرفت در این سرزمین مادری بود .
- انواع سیستم‌های لیزری .
- نمایشگاهی از حیوانات ، به منظور آشنایی هر چه بیشتر علاقمندان ، به ویژه کودکان و نوجوانان .
- سیستم‌های اتوماسیون ، زیست محیطی و کنترل محیطی مختلف .
- نتایج پژوهشی در حوزه کشاورزی در اصلاح و استخراج بذرهای مورد نیاز کشاورزان ، همراه با نمونه‌های مختلف .
- ارائه دست‌آوردهای تحقیقاتی استاد حسابی ، در سال‌های پس از انقلاب ، در بخش‌های مکانیکی ، هیدرودینامیک ، الکترونیک و اپتیک‌فیزیک ، و تداوم و توسعه آن ، توسط همیاران استاد ، در دو نمایشگاه بزرگ مجزا ، که نشان ممتازی از فعالیت‌های شبانه‌روزی ، در اثبات آرزوهای پروفسورحسابی ، برای نیل به خودپایی ، و قطع نیاز به خارجیان ، در طلیعه انقلاب ، و اهداف بارز سربلندی‌آفرین آن بود ، که متاسفانه ، همواره ، با سیل واردات با تهدیدات مهلکی روبرو می‌باشد .
- نمایشگاهی از نمونه‌های شایسته توجه ، از اسناد و مدارک ارزشمند علمی ، تاریخی و پژوهشی ، بازمانده از استاد دکتر محمود حسابی ، شامل : مکاتبات استاد با بزرگان علوم جهان و اندیشمندان ایرانی ، دست‌نوشته‌های علمی ایشان ، تزهای تقدیمی توسط شخصیت‌های تراز اول برجسته علمی کشورمان به حضور ایشان و . . . ، عکس‌های تاریخی و بسیاری دیگر از مدارک و اسناد ، که برای اولین بار در کشورمان ، در معرض اطلاع عموم قرار می‌گیرد .
این نشست علمی ، فرهنگی ، تحقیقاتی و نیز کارگاه‌های دانشجویی و NGOهای شرکت‌کننده در این همایش تا پاسی از شب به پایان رسید .

 
 
  Web site designed by Tafsirgaran co. Copyright © 1969-2015 Professor Hessaby Foundation All rights reserved