نوروز ما

 ایرانیاندریافت کتابچه نوروز 95

 
صفحه اصلی نقشه تارنما
     
 

 نـــــــوروز 95

 
 

  


بسم ا... الرحمن الرحیم

آنْ همِه ! : ناز و تَنَعّم ! كِه خَزان ! مْيْ‎فَرْمُوْد !                     عاقِبَت ! : دَرْ قَدَمِ بادِ بَهار ! آخِرْ شُد ! (1)


با این نِگَره از پروفسور حسابی ، پدر علم فیزیک و مهندسی نوین ایران : «مردمی که خوشحال باشند ، دارای آفرینش و سازندگی هستند ؛ و دولت نیز ، خویشکار (موظف) است ، شادی‎آفرینان را ، ارج نهد .»
هم‎میهنانمان هم ، از دیرباز ، یادمان‎های‎ روح افزای خشنودی‎آوری را ، با کهن‌والا جشن‎های ایرانی ، پاس می‎دارند ، از شب یلدا تا نیمه ماه دوازدهم سال : روز درخت‎کاری و پاسداشت محیط ‎زیست (2) ، فرخندگی اسپندگان (3) و نیک زادروزِ دانشمندانمان ، همچون خواجه نصیرالدین طوسی ، دانش‌مردِ بی‌مانند ، در همه دوران ، و پس از سده‎ها ، استاد حسابی ، پایه‎گذارِ دانش‎های نوین و بسیاری از کانون‎های آموزشی ، فیاوری (صنعتی) ، تَخشایی (تکنولوژیکی) فرهنگی و پژوهشی کشورمان ، در پنجم اسفند ماه ؛ روز مهندسی ، و در شب عیدمان ، بیست و نهمِ همین ماه ، فَرَّهیِ بزرگ ملی شدن صنعت نفت . (4)
و در گرامیداشت آغازینِ آن‎ها ؛ نوروز ، این یادگار برجسته و بی‎همتای هزاران ساله ایرانیان ، بنابر دل‌خواستهِ برخاسته از جانِ مادرشان ، سرکار خانم گوهرشاد حسابی ، از نوجوانی و در اوج آن تنگدستی ، بی‎کسی و دور از این خاک ، از هنگام ورود به دانشگاه (ادبیات ، بیولوژی و راه‎سازی) در لبنان . . . و اَوانِ راه و پل‏سازی در سوریه و عربستان و اردن و . . . پس از مهندسی معدن و مهندسی برق در فرانسه و کار در متروی پاریس و نیز در گذران رشته‎های ریاضیات ، پزشکی ، حقوق و . . . در آخر : فیزیک در دانشگاه سوربن ، یا در هنگامهِ پژوهش در علوم پایه در امریکا ، و در درازای سال‎ها استادی و پژوهشگری در این سرزمین ، در دامنهِ همراهی‎های آن به آنِ سرکار خانم حائری ، همسر فداکارشان ، برای مانایی نوروز باستانی ، سفره هفت‎سین را گسترانیده (5) و در واپسین گاهِ سال کهنه ، بَر گردِ پرتو شمع‎های ‎افروخته (6) به شمارِ تک تک خانواده ، آیات کریمه قرآن را ، نه با کلام ، که با هر تپش قلب عاشقشان ، با نوایی آهنگین ، در هم‎آوایی با آواز خانم ، و به دنبال پدر : بچه‎ها ادا نموده ، و پس از توپِ تحویل سال نو ، در شَوَندِ جاودانگی پیوند ایران و اسلام عزیزمان ، ابیاتی از شاهنامه فردوسی(7) را با آوایی گوش‎نواز و دلربا ، می‏‌خواندند .
در پایاییِ همین یادمان‌جشنِ ماندگار ، در همه پایگاه‎های آموزش عالی (دارالمعلمین عالی ، دانشسرای عالی و . . . . . دانشگاه تهران) که برپا نمودند ، با همان مهر و دلبستگی خانوادگی با دانشجویانشان ، آیینِ شبِ یلدا ، چهارشنبه ‎سوری ، نوروز و سیزده به در را ، هم‌اَوان ، ولی با نامِ نوآورانه جشن سبزه ، آویزهِ جان و دل این سکان‎دارانِ مام میهن ، می‎نمودند .
پس ما نیز ، با پیشکشِ یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ یَامُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ ، در آستانه سال نو ، در جایگاه این انقلاب عظیم ، سربلندی ، دَهِش (برکت) ، تندرستی و پیروزی‎های روزافزونِ آن وجودِ گرانقدر ، خانواده پرمهر و هم‎کوشان ارجمند را ، از درگاه ایزد یکتا آرزومندیم . انشاءا. . .

________________________________

(1) به اوج و نهایت رسید ( آن خزان ، به سرسبزی و شادانی ختم شد) .
(2) پرهیز از نابودی باغ‎ها و بافت دیرینه شهرها ، پاسداشت جنگل‎ها ، نگهداری از درختان خانگی و شهری ، و بهروزی آفریده‎های خداوندی ، از کودکانِ خیابانی در دلِ زمستان ، تا سگ و گربه‎های بی‎پناه و پرندگان سرمازده .
(3) سِپَندارمِذگان ، روز زمین و بانوان ، که امیدواریم ، با تلاش و نیکدلی دست اندرکارانمان ، جایگزینِ ولنتاین فرنگی‎ها و ینگه دنیایی‎ها شود .
(4) پس از ملی شدن صنعت نفت و آغاز خودپایی ما ، استاد حسابی ، نخستین رییس هیئت‎مدیره و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ، با آوَرِ وابسته نبودن کشورمان ، پاکاری (خدمات) گسترده‎یی را ، با سه پُشته (نسل) کاری و تربیت هفت پُشته استاد و دانشجو ، پی گرفتند .
(5) پس از ازدواج ، به شگونِ آن پیوند خجسته ، هفت سین را ، بر سفره عقدشان می‎چیدند .
(6) پروفسور حسابی ، در زادروزِ فرزندانشان نیز ، این آوَر را ، که شمع ، آرنگِ (سمبل) فروغِ زندگی است و خداوند است ، که انسان را می‎آفریند و با مِهرِ خود رشد داده و هرگاه خواست ، از دنیا می‎برد ، جاوید می‎دانستند ؛ پس، به جای رونویسی از دیگران (غربی‎ها . . . و . . .) به یاد داشته باشیم ،که هر یک از آن شمع‎های فروزان ، نشانیست از سالی از زندگانی ، پس دیگر فُوت و خاموش کردن آن‎ها ، دست ما نیست ، بلکه به فرمان آفریدگار است ، و یاد‌ بَرجاییست ، از فرهنگِ پربارِ سرزمینِ پارس (پرشیا) .
(7) چه سنجیده و به‎جا ، که بنابر سفارش پروفسور حسابی ، این نگرشِ معنوی و ادبی را ، در پیش‎برنامه هر همایش و نشستی ، پایدار نگاه داریم ؛ یعنی خوانشِ گزیده‎یی از شاهنامه فردوسی ، پس از تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم .


نوروز 1395
بنیاد پروفسور حسابی

 
     
   
     
   
     
   
     
   
     
   
     
   
     
   
     
   
     
  Web site designed by Tafsirgaran Systems co. Copyright © 1969-2015 Hessaby Bonyad All rights reserved