نوروز ما

 ایرانیاندریافت کتابچه نوروز 96

 
صفحه اصلی نقشه تارنما
     
 

 نـــــــوروز 96

 
 


حَــوِّل حــالِنـا اِلــی اَحـــسَــنِ الـحــال
یـــــــــا مُـحَـــوِّلَ اَلـحَـــولِ وَ الاَحـــوال       
یـــا مـُـــدَبـِـــّرَ الــلَــیـــلِ وَ الــنــَهــــار              
یــا مُــقَــلِــبَ الــقُــلُـوبِ وَ الاَبــصــار                     


بسم ا... الرحمن الرحیم

                               رسید مژده ، که آمد بهار و ، سبزه دمید !
وظیفه ، گر برسد ، مصرفش گل است و نبید ! (حافظ)


به شگون آغاز سال نو ، و با یادآوری عشق بی‎پایان پروفسور حسابی ، پایه‎گذار علم فیزیک و مهندسی نوین ایران ، به سرزمین ارزشمند مادری و در نوید نوروز باستانی ، و آرزوی قلبیشان ، در نکوداشت آیین‎های فرهنگی هزاران ساله این آب و خاک ؛ همچون : شب یلدا (جشن کتاب‎خوانی ایرانیان) ، چهارشنبه‎سوری (پاسداشت پژوهش و نوآوری) ، سفره هفت‎سین (سپاس از دَهِش خداوندی ، و یادمانی از خودپایی و بی‎نیازی از بیگانگان) ، سیزده‎بدر(روز برنامه‎ریزی) و . . . دیگر جشن‎های فرهی‎آفرینمان ، و آنچه از سفرنامه‎های پردامنه و سنجیده استاد ، از جهان‎بینی‎هایشان (سفرهای توریستی داخلی و خارجی)‎ برجای مانده است ، و نیز چیرگی و آگاهی‎های گسترده دانشی ایشان ، از : فیزیک . . . زیست‎شناسی . . . پزشکی ، مهندسی‎های گوناگون ، ریاضیات ، ستاره‎شناسی ، فلسفه ، تاریخ و چندین زبان خارجی ، یافته‎های کاربردی ارزشمندشان از کارگاه‎ها و آزمایشگاه‎های برجسته جهانی ، و گفت و شنید با دانشمندان تراز نخست ؛ انگیزه‎یی شد ، کارآ ، تا پس از سال¬ها بررسی و کنکاش شبانه‎روزی ، با پیش آوردن نگره‎یی تازه ، پایگاه و ریشه علوم امروز را، در فلسفه ایران باستان ، بیابند ؛ که به پیشنهاد آن پژوهندگان ، این نویافته راه‎گشا ، در دامنه سخنرانی‏ها و نشست‎های پرسش و پاسخ در «انجمن فرهنگ ایران باستان» ، به انجامی نیکو رسید ، و بنابر دیدگاه هیئت¬امنای آن ، در سالنامه آن انجمن نام‎دار، چاپ و برای بسیاری از آگاهان و اندیشه‏ورزان ، فرستاده شد ! با وجود پذیره بسیار ؛ و یا شاید ، به شَوَندِ (دلیل) نبود هیچ شوری ، نزد گروهی از دست‎اندرکاران به داشته‎های تاریخی این پَهله (تمدن) هزاران ساله و یا نگرانی برخی ، از آوازه بیشتر این استاد پیش‎گام ؛ یا نبودِ آگاهی از بایستگی برانگیختن جوانان ، در دلبستگی به مام میهن ، جهت جلوگیری از چالش مهاجرت‎ها و جلای وطن‏‎ ، شوربختانه ، همه چیز را ، در خاموشی ، نگاه داشتند .
اما ، پروفسور حسابی خستگی‎ناپذیر ما ، آن اندیشه نوین را ، به کشورهای پیشرفته بردند ، که با پذیرش و شور و شوق باشندگان آکادمی علوم فرانسه ، اَﻣدِ ویژه (فرصت استثنایی) رهنمونی آن ، در قصرِ اکتشافاتِ فرانسه Palais de La Decouverte برای ایران گرامیمان فراهم شد ، تا جایی که ، با هم‏آوایی آن دانشمندانِ سرآمد ، این نوآورده در 17نوامبر 1956، در یادگاره آن آکادمی ، با نام « La Physique Moderne et La Philosophie de l’Iran Ancien » ، به چاپ رسید و برای کانون‎های دانشی فراملی ، فرستاده شد .
بر پایه ‌‌این پژوهش : زندگی و فَرگَشت (حیات و تکامل) ، فرآیندِ برخوردِ همیشگی دو نهادِ خوبی «آنگرامانیو» و بدی «سپانتامانیو» است ؛ آنگرامانیو ، همان : جنگ ، دروغ ، بدبینی ، اَنگ ، نارو ، اندوه ، کینه‏توزی و میلیون‌ها رفتار و کردارِ ناپسندِ دیگرست ، که هریک ، با کارکردی ویرانگر ، در ستیز با خوبی¬ها ؛ نابودی زندگی را ، شتاب می‎بخشد ! و سپانتامانیو ، همان : محبت ، احترام ، راستگویی ، عشق ، یاری‏دهی ، درستکاری ، نیکی و شادی‎آفرینی است ؛ که سازندگی را ، برپا می‎دارد و سرانجام ، سپانتامانیو ، برنده این کارزار خواهد بود . به این گواه ، که اگر روزگاری ، گذر از شهری به شهر دیگر با اسب و قاطر ، دور زمانی ، به درازا می‎انجامید ؛ امروزه ، بازه (فاصله) بین دو خُشکاد (قاره) ، بسته به ساعاتی است ؛ و چنانچه در گذشته ، آگاهی‎¬رسانی ، با افروختن بته‎های آتش ، بر قله‏ها ، انجام می‎شد ؛ اکنون با ماهواره و در یک آن است ؛ و یا ، در این یکی دو سده ، یک واکسن ، بیماری‎های کشنده را ، ناتوان می‎سازد ! : که این‎ها همه ، نشانه‎های روشنی است ، از چیرگی خوبی‎ها ، و ارمغانش : بهروزی‎ آیندگان !
پس ، در این بهار دل‎انگیز ، که شکوفایی گل و گیاه ، گواهِ نورستگی و پیروزی خوبی‎هاست ؛ از پروردگار یکتا می‎خواهیم : دست مهربان خود را ، یاری‎رسانِ آگاهانِ این مهم الهی نماید ، تا پشتیبان راه سِپنَدِ استاد حسابی ، در نیکی‎آفرینی شوند ، و الگویی گردد ، برای نگرشِ پایدار و کارسازِ دولتمردان ، نسبت به بنیاد پروفسور حسابی ، تا بتوانیم ، در به جای آوردن خویشکاری (وظیفه) راستین خود ، ره‎آوردی بزرگ را ، توشه راه پُشته (نسل)‎های آینده‎ساز این انقلاب عظیم و سرفرازی سرزمین پرمهرمان نماییم ! انشاء ا... ! !
----------------------------------------------------------

1- باشد ،که روزی روزگاری ، آثار ، یافته‎های علمی ، داشته‎های راه‎آموز و دست‎نوشته‎های استاد دکتر سیدمحمود حسابی ، بنیادگذار بسیاری از کانون‎های علوم جدید ایران ، مانند سازمان انرژی اتمی ، مادر دانشگاه‎های کشورمان ، تعیین ساعت ایران و . . . . خرید زمین در کره مریخ به نام ایران از انتظار طولانی ساخت سریال یا نشری موثر ، خارج شده و به خواست خداوند : با اندک حمایت مسئولان متعهد نظام ، در دسترس هم‎وطنان تعالی‎خواهمان ، قرار گیرد !

2- در بازخوانی درسی از تاریخ ، دیدیم : سخت‎گیری‎های هیتلر ، رهبر متجاوز آلمان نازی ، موجب سیل مهاجرت دانش‎داران و دانش‎آفرینان ، از کشورشان شد ، که پس از پایان جنگ جهانی ، با وجود مرزهای زمینی بیست دقیقه‎یی با سرزمین‏های همسایه ، سی و پنج سال زمان برد ، تا آلمان دوباره آلمان شود ؛ چه برسد به موقعیت جغرافیایی ایران ، با مرزهای هوایی هشت تا هجده ساعته ، که شاید ، به دست آوردن مجدد این سرمایه‏های از دست رفته ، دویست سال ، به درازا بکشد ، پس چقدر به جاست ، تا با لبیک به آرزوی کارساز پروفسور حسابی (در آخرین مصاحبه ایشان با صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران) با اختصاص تنها 5% از بودجه به امر خطیر پژوهش ، بانی سرافرازی‎های انقلاب عظیم خود باشیم .
بنیاد پروفسور حسابی
نوروز 1396

 
     
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 
   
 
  Web site designed by Tafsirgaran Systems co. Copyright © 1969-2015 Hessaby Bonyad All rights reserved