خبرنامه بیست و یکمین بزرگداشت پروفسور حسابی

 

 
صفحه اصلی نقشه تارنما
 

کودکی
 

پروفسور چند ماه قبل از
درگذشت
 
 
 
استقبال مردم تفرش از پیکر
استاد
 
   
 
 
     
 


بیست و یکمین بزرگداشت پروفسور حسابی
پدر علم فیزیک و مهندسی نوین ایران

‎‎‎‌‌‌در سایه ابراز محبت ، عشق بی‎‎‎‌‌‌پایان و احترام تحسین‎‎‎‌‌‌برانگیز دانش‎‎‎‌‌‌خواهان ارزشمند این سرزمین کهن و در پاسداشت خادمین متعهد به سربلندی میهن عزیزمان و سرافراز نگاه داشتن آرزومندان تعالی این مرز و بوم هزاران ساله ، سالروز پرواز استاد دکتر سید محمود حسابی ، پدر علم فیزیک و مهندسی نوین ایران به نزد آفریدگارشان را ، ایامی ویژه دانسته در این نکوداشت فرهنگی ، برای قدرشناسی از خدمات بنیاد‎‎‎‌‌‌گذار دانشگاه و بسیاری از مراکز علمی ، آموزشی ، فرهنگی ، صنعتی و پژوهشی کشورمان ، مراسم بیست ویکمین سالگرد این معلم خستگی‎‎‎‌‌‌ناپذیر و رنج‎‎‎‌‌‌کشیده با عنایت خاص همین دانش‎‎‎‌‌‌دوستان گرانمهر ، همت والای شهرداری شمیران ، مهر نگاهبان شهرداری تهران ، برنامه‎‎‎‌‌‌ریزی‎‎‎‌‌‌ها و فعالیت‎‎‎‌‌‌های شبانه‎‎‎‌‌‌روزی بنیاد علمی فرهنگی پروفسور حسابی ، در دو بخش برگزار شد .
بخش اول این آیین ، از ساعت 8 بامداد پنج‎‎‎‌‌‌شنبه 14/6/1392 با حضور علما ، فضلا ، استادان ، معلمین ، دولتمردان جمهوری اسلامی ایران و . . . در منزل استاد ؛ تجریش ، چهارراه حسابی ، آغاز و تا ساعت 13 با سخنرانی‎‎‎‌‌‌ها ، بیانیه‎‎‎‌‌‌ها ، مقالات و اشعار این عزیزان ، به طول انجامید .
محل این مراسم ، پایگاهی است با هدف احترام به محیط زیست ، آفریده‎‎‎‌‌‌های دلگشای الهی و در بردارنده موزه و خانه پایه‎‎‎‌‌‌گذار دلسوز و معتقد به امر تحقیقات ، که هم امروز ، کاشانه پژوهش بیش از یک صد تن از برجسته‎‎‎‌‌‌ترین استادان دانشگاه و کارگزاران علوم پایه ، با یگان‎‎‎‌‌‌های نوآوری و دانش‎‎‎‌‌‌آوریِ دانشجویی و نیز فعالیت‎‎‎‌‌‌های گسترده فرهنگی ، مانند انتشار آثار استاد ، تجدید چاپ کتاب‎‎‎‌‌‌ها و رساله‎‎‎‌‌‌های ایشان ، ترجمه و چاپ نامه‎‎‎‌‌‌ها و مکاتبات بین‎‎‎‌‌‌المللی و مدارک بیش از نیم قرن نمایندگی کشورمان در مجامع علمی مانند هسته‎‎‎‌‌‌یی و فضا و واحد حفظ زبان فارسی می‎‎‎‌‌‌باشد .
بخش دوم آن نیز با حضور بسیار گرم اهالی علم‎‎‎‌‌‌پرور تفرش و مرحمت همان بزرگواران ، همچنین ، فرمانداری ، شهرداری ، آموزش و پرورش و دانشگاه صنعتی و آزاد تفرش ، برپا شد و علاقمندانی که سفر به شهر تفرش ، شهر علم و دانش ؛ زادگاه استاد ، برایشان امکان‎‎‎‌‌‌پذیر بود با اتوبوس‎‎‎‌‌‌های دراختیار ، از سوی شهرداری شمیران و همچنین با وسایل شخصی و خودروهای عمومی ، عازم این شهر شدند ، که مسلما ، موجب آن گردید ، در فضای روحانی و فرهنگی خانه ابدی استاد ، با تجدید احترام نسبت به ایشان و در شگون همدلی و هم‎‎‎‌‌‌اندیشی با چنین خادمین بزرگی ، قلب خواستاران برقراری زیربناهای دانشی ، قدرت و توان یافته ، شادی روح پروفسور حسابی و همسر فداکارشان فراهم آید .
این مراسم در ساعت 23 ، خاتمه یافت و میهمانان اعزامی ، پس از صرف شامی دانشجویی ، که با الطاف مسئولین دانشگاه تفرش و در محیطی دانشگاهی به عمل آمد ، توسط همان اتوبوس‎‎‎‌‌‌ها ، به تهران بازگشتند .

 
     
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  Web site designed by Tafsirgaran Systems co. Copyright © 1969-2015 Professor Hessaby Foundation All rights reserved