» دعوت به مراسم یادمان

هنگام یادمان : پنج شنبه 20 شهريور1393 از 8 بامداد تا نیمروز در خانه استاد : تهران ، تجريش ، چهار راه حسابي .
همياران : شهرداري تهران ، شهرداری منطقه یک (شمیران) و این بنياد .

قدرشناسی : نیک‎‎‎‌‌‌دلانه ، از بزرگواری‎‎‎‌‌‌ها ، دلسپردگی‎‎‎‌‌‌ها و پشتیبانی‎‎‎‌‌‌های آن وجود ارزشمند ، سپاس‎‎‎‌‌‌گزاري می‎‎‎‌‌‌نمايد .

دریافت کتابچه مراسم یادمان 93

 
صفحه اصلی نقشه تارنما
 

کودکی
 

پروفسور چند ماه قبل از
درگذشت
 
 
 
استقبال مردم تفرش از پیکر
استاد
 
   
 
 
 

ببسم ا... الرحمن الرحيم


به پشتوانه دلبستگی‎‎‎‌‌‌های ارزنده آن شخصیتِ کارآزموده و آرزومندِ سرافرازی‎‎‎‌‌‌ها ، سربلندی‎‎‎‌‌‌ها و پاسداشتِ سرمایه‎‎‎‌‌‌های بی‎‎‎‌‌‌همتای اجدادی ، سنجه‎‎‎‌‌‌های شایسته‎‎‎‌‌‌یی را ، از دیدگاه نکته‎‎‎‌‌‌سنج جنابعالی ، می‎‎‎‌‌‌گذراند :
استاد دکتر سید محمود حسابی ، پدر علم فیزیک و مهندسی نوین ایران ، بر این آور بودند ، که انقلاب عظیم اسلامی ، در ترازِ نخستِ بزرگ‎‎‎‌‌‌ترین انقلاب‎‎‎‌‌‌های جهانی ، گوهریست یکتا ؛ و سویه شایانِ آن : پشتیبانی‎‎‎‌‌‌های برادران و خواهرانمان (شهدا ، جانبازان ، رزمندگان ، آزادگان و ایثارگران) و دریایی از فداکاری‎‎‎‌‌‌ها و از خودگذشتگی‎‎‎‌‌‌های مردمی‎‎‎‌‌‌ عاشقِ امام ، و امامی‎‎‎‌‌‌ عاشقِ مردم ! و عشق که اساس آن ، سه اصل : محبت ، احترام و راستگویی است ! پایندانِ جاودانگیش‎‎‎‌‌‌ : استقلال ؛ بی‎‎‎‌‌‌نیازی از بیگانگان ! و ابزار آن : خودپایی ، استوار بر پژوهش و نوآوری ! و راه‎‎‎‌‌‌کارِ پیروزی آن : گرامیدنِ معلمین ، استادان و پژوهندگان ! و فراهم آوردنِ بی‎‎‎‌‌‌چون و چرای خواسته‎‎‎‌‌‌های مادی و معنوی آنان .
در پایه دوم ، در شگونِ پیوندِ ایران و اسلام عزیز ، با این آموزه ماندگار :"دل بده ، دل بستان" از خانم حائری ، همسر استاد ، و بازتابِ آن ، در این گفتارِ پروفسور حسابی : " اگر خواستید ، کسی ، شنوای شما باشد ، پیش از هر چیز ، به او نشان دهید ، دوستش دارید" و گواه آن : وحدتِ مبارکِ حوزه و دانشگاه ، در بیش از نیم سده ، در جلساتِ علمی ، دینی ، ادبی ، عرفانی و اخلاقی روزهای جمعه خانه استاد ، با بینشِ والایِآغازِ عطرآگینِ هر نشست ، با قرائتِ سوره و آیه‎‎‎‌‌‌یی از قرآن کریم و سپس ،گزیده‎‎‎‌‌‌یی از شاهنامه فردوسی با باشندگی برجسته‎‎‎‌‌‌ترین علما و بزرگانی چون : استاد شهید مرتضی مطهری ، استاد بزرگ علامه جعفری . . . و استادان ممتاز دانشگاه ، همچون : پروفسور پارسا ، پروفسور غفاری . . . و یا ، شعرایی مانندِ جنابِ فریدون مشیری ، حتا یک روده‎‎‎‌‌‌فروش (جنابِ شهباز) مُفَسّرِ مثنوی مولوی ، با جایگاهی بَس اندیشمندانه ؛ پس در اوجِ کامیابی‎‎‎‌‌‌های این سی و پنج سال ؛ امسال ، براساسِ تاکید مقام معظم رهبری ، بر امرِ"فرهنگ"، چه سنجیده و به‎‎‎‌‌‌جا ، که همان نگرشِ معنوی و ادبی را ، در آغازِ هر جشن ، همایش و یادمانی ، پیش گیریم ، تا چنین پیوندِ فرخنده‎‎‎‌‌‌یی ، روح و روانِ همه آرزومندانِ سرفرازی‎‎‎‌‌‌هایمان را ، شاد نماید .
در پایه سوم ، و در راستای نگاهبانی از داشته‎‎‎‌‌‌های نیاکانمان ، هنگامی‎‎‎‌‌‌که ایشان ، در دولتِ دکتر مصدق ، وزیرِ فرهنگ (امروزه : آموزش و پرورش ، آموزش عالی ، ارشاد ، اوقاف . . . و میراث فرهنگی) بودند ، یکی از شاگردانشان ، مدیرکل فرهنگ فارس ، در نامه سخت‎‎‎‌‌‌اوژندی ، می‎‎‎‌‌‌نویسد : شما ، چه وزیر و میراث‎‎‎‌‌‌دار فرهنگی ، که نشسته‎‎‎‌‌‌اید ، تا پاسارگاد و پرسه‎‎‎‌‌‌پولیس، نابود شود ! زیرا که ، در اینجا ، بساز و بفروش‎‎‎‌‌‌ها ، سنگ‎‎‎‌‌‌های سِتُرگ و تاریخی این دو سازه نمای بی‎‎‎‌‌‌مانند را ، برای پِی‎‎‎‌‌‌سازی ، به خانه‎‎‎‌‌‌هایشان می‎‎‎‌‌‌برند ! این مدیرِ دردْ آشنا ، به جای رنجش از آن تندی ، و یا چسبیدن به میزِ وزارت ، با هواپیمای دو نفره ارتشی ، رهسپارِ بیابانی در شیرازِ بی‎‎‎‌‌‌فرودگاه شده ، با درشکه‎‎‎‌‌‌یی ، به آنجا می‎‎‎‌‌‌روند ، و پس از دیدنِ این رویدادِ تلخ ، در سازواری با فرماندهِ هنگِ شیراز ، گروهانی را ، به پاسداری از آن سامان ، می‎‎‎‌‌‌گمارند ؛ و پس از بازگشت به تهران ، سازمان میراث فرهنگی را ، برپا ، و جایگزین اداره عتیقات ، که کارِ آن تنها نگاهداری نویافته‎‎‎‌‌‌های دیرینه بوده ، می‎‎‎‌‌‌نمایند .
پس چه شایسته و بایسته ، که در این سده ، همگام با دست‎‎‎‌‌‌اندرکارانِ گرانسنگِ این نظام عظیم ، که قریبِ به اتفاق ، به پشتوانه سه پُشته(نسل)کاری و آموزشِ هفتپشته استاد و دانشجوی این معلمِ خستگی‎‎‎‌‌‌ناپذیر و رنج‎‎‎‌‌‌کشیده از یک تا سه آوند (واسطه) از شاگردانِ پروفسور حسابی ، به شمار می‎‎‎‌‌‌آیند ، پذیرای این آموزه ایشان باشیم ،که : همان‎‎‎‌‌‌گونه ،‎‎‎‌‌‌که هیچ‎‎‎‌‌‌ فرزندِ خردمندی ، هشدارِ مادرش ، برای بالاپوشی به‎‎‎‌‌‌جا ، در هنگامه سرما را ، به پای دشمنی او نمی‎‎‎‌‌‌گذارد ! به جای دشمن پنداری ؛ سپاس‎‎‎‌‌‌گزارِکسی باشیم ! که بر ما ،خُرده می‎‎‎‌‌‌گیرد .
در پایه چهارم ، با دل‎‎‎‌‌‌ نهادن به این نگرشِ بنیادگذار دانشگاه و بسیاری از مراکز علمی ، آموزشی ، صنعتی ، فرهنگی و پژوهشی کشورمان که : "هر ایرانی نژاده‎‎‎‌‌‌یی ، تا زنده هست ، خودش به سرزمینش خدمت می‎‎‎‌‌‌کند ، و پس از پایان زندگی ، نوبت به استخوان‎‎‎‌‌‌هایش می‎‎‎‌‌‌رسد ! " خودِ ایشان در واپسین سال‎‎‎‌‌‌های زندگی و در اوجِ بیماری‎‎‎‌‌‌های دشوارِ قلبی در نگاهبانی از زیارتگاهی کهن(مقبره حاجیه طوبی‎‎‎‌‌‌خانم ، نیای مادریشان ، معلم قرآن و دارنده مکتبِ تعالیمِ دینی و فرهنگی) در تفرش ، با گذرانِ سه سال ، از آن داغانه ، خانه‎‎‎‌‌‌یی ابدی ساختند . ولی ، آه و زینهار ، که اداره ارشادِ شهر ، بی‎‎‎‌‌‌هیچ آزرم و باکی با یورشی شبانه به یادمانِ آرامگاهِ پروفسور حسابی ، دست یازید ، تا اداره‎‎‎‌‌‌یی نوساز داشته باشد ! پس بیهُده نیست ، که کشورهای همسایه جستجوگرِ هویتِ ملی ، دانشمندان ، هنرمندان ، شعرا و ادبای ما ، مانند مولانا . . . و دیگر فرهنگ‎‎‎‌‌‌آفرینانِ ایران زمین (پرشیا) را ، با ربایشی‎‎‎‌‌‌آشکار از آن خود می‎‎‎‌‌‌نمایند ، زیرا ما تماشاگرانی شده‎‎‎‌‌‌ایم ، دل نابسته و بی‎‎‎‌‌‌مهر به داشته‎‎‎‌‌‌های مادری !
در اینجا ، چشم بر همه این ناخرسندی‎‎‎‌‌‌ها بسته ، و به پاسِ بیست و دومین بزرگداشتِ این عاشقِ دانش و پژوهش و نوآوری به امیدِ تراوشِ مهری افزون ، نسبت به سرافرازی‎‎‎‌‌‌های این پـَهله (تمدن) هزاران ساله ، از آن وجود ارجمند ، خانواده و همیارانِ گرانمهر ، درخواست می‎‎‎‌‌‌نماید ، با هموندی پرارزشِ خود ، یادآورِ همه دلبستگی‎‎‎‌‌‌های عاشقانه ، به مامِ میهن باشیم ، تا روز به روز ، صفِ هم‎‎‎‌‌‌میهنانِ مهاجر و نخبگانِ چشم به راهِ پشتِ درِ سفارتخانه‎‎‎‌‌‌های اروپایی ، کانادا و امریکا را ، خلوت‎‎‎‌‌‌تر نماییم . انشاءا...


هنگام یادمان : پنج شنبه 20 شهريور1393 از 8 بامداد تا نیمروز در خانه استاد : تهران ، تجريش ، چهار راه حسابي .
همياران : شهرداري تهران ، شهرداری منطقه یک (شمیران) و این بنياد .
تذکار : نظر به ضرورت انجام عملیات بازسازی مقبره استاد و عدم اختصاص کم‎‎‎‌‌‌ترین امکانات از سوی استانداری محترم ، ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی ، فرمانداری و شهرداری تفرش برای ایجاد فضایی آبرومند ، در محل این یادمان ، از برپایی نشست بُن‎‎‎‌‌‌دار و ادای این وظیفه فرهنگی ، ملی و اسلامی ، در شهر علم و دانش ایران ، بازماندیم .
قدرشناسی : نیک‎‎‎‌‌‌دلانه ، از بزرگواری‎‎‎‌‌‌ها ، دلسپردگی‎‎‎‌‌‌ها و پشتیبانی‎‎‎‌‌‌های آن وجود ارزشمند ، سپاس‎‎‎‌‌‌گزاري می‎‎‎‌‌‌نمايد .


بنياد پروفسور حسابي

 

 
     
   
   
  Web site designed by Tafsirgaran Systems co. Copyright © 1969-2014 Professor Hessaby Foundation All rights reserved