» مصاحبه پروفسور بهرام عکاشه استاد برجسته علم فیزیک

 
صفحه اصلی نقشه تارنما
 
 
 
 
 
 
 
 
   
   

گزیده‎یی از مصاحبه پروفسور بهرام عکاشه
استاد برجسته علم فیزیک ، پدر علم زلزله‎شناسی ایران

جناب ایشان ، در گفتگویی با خبرگزاری دانا (گروه دانش) در پاسخ به کسانی که خود را فیلسوف نامیده به ناراستی خویشتن را ، شاگرد پروفسور حسابی برشمرده‎اند ، و سخنان مخربی را ، در مورد مقام علمی پدر علم فیزیک و مهندسی نوین ایران ، بیان کرده بودند ، فرموده‎اند :

" من افتخار داشتم ، که شاگرد (مستقیم) آقای دکتر حسابی باشم !
ایشان ، فردی موقر ، آرام ، خونسرد ، باسواد و علمی بودند !
شخصیتی که ، در طول زندگی خود ، حاضر نبودند ، تعریفی از خویش ، به زبان آورند .
هیچ‎گاه ، از وقت کلاس نمی‎گرفتند ، تا از ارتباطات بین‎المللی خود ، صحبتی کنند ، که مبادا در این بین ، ناخواسته از خود تعریف و تمجیدی کرده باشند .
جناب استاد ، در رسانه‎هایی مثل روزنامه ، رادیو و تلویزیون ، هرگز و به هیچ عنوان ، اهل شهرت‎طلبی و مطرح‎کردن خودشان نبودند !
بنابراین : دیگران نباید به واسطه محبوب بودن ، و مطرح شدن استاد در جامعه علمی ، خود را محق در تضعیف ایشان بدانند ! ! "
جناب آقای عکاشه ، در بیان نکته‎یی ، در مورد نحوه تدریس پروفسور حسابی ، می‎فرمایند:
"روش امتحان گرفتن استاد ، اروپایی بود ، به این معنا ، که ایشان ، به میزان نامحدودی وقت می‎گذاشتند و تمام دانشجویان را ، به صورت شفاهی و به¬دقت ، می‎آزمودند ."
استاد عکاشه ، مستقیما و بسیار فروتنانه ، از مدعیان نسبت به شخصیت شامخ علمی استاد ، گله می‎کنند ، و در مقام مقایسه ، روش این افراد را ، مانند عملکرد یک دانشجوی سال اولی بی‎سواد می‎دانند .
جناب عکاشه ، در توصیف دیگری از استادشان ، ایشان را مزین به لقب مقدس وطن‎دوستی برمی‎شمارند !
و همت استاد حسابی ، برای سرافرازی کشور را ، می‎ستایند ! و بسیار متعجب می‎شوند ، که پروفسور حسابی چگونه دریای امکانات علمی غرب را ، رها کردند و توشه عظیم دانش خود را ، برای توفیقات فرزندان میهن ، به کشورشان ، ایران آوردند !

و برای روشن شدن دقیق وضع کشورمان ، در آن زمان می‎گویند ، که :
ایران ما ، در شرایطی بوده است ، که وزیر فرهنگ وقت ، نمی‎دانست فیزیک چیست ، و فرق آن ، با علم شیمی چه می‎‎‌باشد ، استاد حسابی ، برای درک وزیر ، می‎فرمایند که :
علم فیزیک ، همان شیمی است .
و وقتی آقای وزیر ، باز هم متوجه نمی‎شود ، می‎گویند :
شیمی همان داروسازی است .
پس وقتی آقای دکتر حسابی ، در آستانه ورود به میهنشان (چند سال پس از 1300 خورشیدی) با چنین سطح سوادی ، نزد مسئولان تراز اول کشور ، با آن منصب و مقام ، روبهرو بوده‎اند ، نباید توقع امروز را ، از چنین شخصیتی با کمبودهای آشکار آن روزگار داشت .

جناب عکاشه ، توضیح می‎فرمایند :
"پس می‎شود فهمید ، نقش یک استوره وطن‎دوست ، در ارتقای سطح علم و دانش کشورمان ، تا چه حد بوده است ، که توانسته‎اند ، سطح علمی کشورشان را ، از زیر صفر ، به چنان مرتبه‎یی (که دانش‎آموخته‎های فیزیک و علوم نوین در کشورمان ، تربیت بشوند) برسانند ! "

   
 
  Web site designed by Tafsirgaran Systems co. Copyright © 1969-2015 Professor Hessaby Foundation All rights reserved