» یادی از پروفسور علی جوان ، سازنده اولین لیزر گازی جهان 
صفحه اصلی نقشه تارنما


 
   
   

یادی از پروفسور علی جوان ، سازنده اولین لیزر گازی جهان

پروفسور علی جوان (5 دی 1305، درگذشته 22 شهریور 1395) ایرانی مستعد و پژوهنده‌‎یی برجسته ، از خطه تیزهوش‌پرور و شریف آذربایجان و از شاگردان ممتاز پروفسور حسابی بودند ، که تا پایان سال‌های دانشجویی ، در دانشکده فیزیک دانشگاه تهران ، مدام افکار و محاسباتشان ، در زمینه ساخت لیزر را ، با استاد مطرح می‌نمودند و ایشان نیز به موازات آن ، برای تهیه تجهیزات کافی در آزمایشگاه ، تمام تلاش خود را ، به عمل می‌آوردند .
ولی بالاخره به دلیل نبود شرایط مساعد و مناسب پژوهش و وجود محدودیت‌های فراوان ، برای تحقق این ابتکار و دست‌یابی به چنین مهم علمی ، عازم ایالات متحده امریکا شدند .
در آنجا بود ، که طی زمان کوتاهی توانستند با در اختیار داشتن همه گونه امکانات تحقیقاتی ، در یکی از بهترین دانشگاه‌های اتازونی ، به آرزوی خود ، جامه عمل بپوشانند .
دکتر جوان ، از دانشمندان و فیزیک‌دانان بنام بین‌المللی هستند ، که تحصیلات عالیه را در سال 1323 در دانشکده علوم دانشگاه تهران ، شروع کردند و با راهنمایی‌های استادشان آقای دکتر حسابی و با اتکا به پشتکار و نبوغ خویش ، در حوزه اپتیک و به‌‌ویژه نور همدوس ، به شهرت جهانی رسیدند ؛ و افتخار عنوانِ سازنده اولین لیزر گازی جهان را ، به دست آوردند ، و با این کشف علمی در حوزه فیزیک ،گامی استوار و بسیار ارزشمند برداشتند .
ایشان همچنین ، سال‌های زیادی با معلم پیش‌کسوتشان ، پروفسور حسابی ، پدر علم فیزیک و مهندسی نوین ایران ، در ارتباط بودند و هر وقت به وطن می‌آمدند ، نشست‌های متعددی با ایشان داشتند ، و طرح‌ها و پژوهش‌هایشان را به اطلاعشان می‌رساندند ؛ که از آن جمله ، سال 1349 بود ، که با دعوت شخص ایشان ، به ایران آمدند و در حضورشان ، سخنرانی‌ها و جلسات مختلفی را ، برقرار نمودند . (عکس پیوست)
همچنین سال 1350 در یکی از بزرگ‌ترین کنفرانس‌های لیزر در دنیا ، که در دانشگاه صنعتی اصفهان با شرکت پژوهشگران و دانشمندان ایرانی و دیگر کشورها برگزار شد ، شرکت کرده و در همان زمان نیز ، حاصل نشست‌ها و تحقیقات خود را ، با استاد حسابی در میان ‌گذاشتند .
و در سخنرانی که به همت آقای دکتر حسابی برای پروفسور جوان در دانشگاه تهران برقرار شد ، ایشان گزارشی از فعالیت‌های خود را ، برای جمع بزرگ استادان و دانشجویان این مرکز علمی و دانشگاه‌های دیگر که در این مراسم حضور داشتند ، ارائه نمودند .
علاوه بر این ارتباطات ، مکاتبات ، و مکالمات تلفنی مختلفی را ، چه در مباحث دانشی و چه در چگونگی وضع مراکز آموزش عالی و آزمایشگاه‌ها تا زمان حیات پروفسور حسابی ، همواره ادامه دادند .

یادشان گرامی ، و راهشان پر رهرو باد

   
 
  Web site designed by Tafsirgaran Systems co. Copyright © 1969-2015 Professor Hessaby Foundation All rights reserved