خــــانه |  راهـنمای تـــارنما |  جستجو    
 
     
 
 

     تــــــــازه هـــــــا  
 
   رساله راه بهبودی
   کتاب پروفسور حسابی و دانش اتمی ایران
   بیست و هشتمین یادمان پروفسور حسابی
   ... مکاتبات پروفسور حسابی و آندره ژید
   فاطمه گله ...
   جناب مهندس غلامرضا سحاب - دوستان
   گزارش رونمایی از دیوان حافظ حسابی
   تور گردشگری منزل، موزه، کتابخانه ...
   بروشور موزه پروفسور حسابی
   خبرنامه روز جهانی موزه (بهار 97)
   تعیین ساعت ایران
   همایش یونسکو در بنیاد پروفسور حسابی
   فیلم های مصاحبه با پروفسور حسابی
   سخنرانی در سوگ درگذشت اینشتین
   بخشی از عضويت های استاد‎‎‎‌
   دیدگاهی بر تئوری پروفسور حسابی
   بزرگداشت سی صدمین سالگرد تولد نیوتن
   خرید زمین در کره مریخ
   تئوری استاد
   تزهای تقدیمی اساتید بزرگ به استاد ...
 
     پیــــــوندهــــــــــا 
 
   

   

   
   
   
   
 
 
 
 
 
 
 
     
     
         
 

  مراسم عاشورا ، تفرش ، کنار مقبره پروفسور حسابی  
 
 
   

بسم ا... الرحمن الرحیم

 سوگ سرور شهیدان ، حضرت امام حسین (ع) و تبلور پرارزش وحدت حوزه و دانشگاه
 در کنار آرامگاه پروفسور حسابی
 
   
مردم معتقد ، فرهنگ‎خواه و فرهنگ‎پرور تفرش ، بر اثر اعتقادات خالصانه‎یی ، که به ائمه اطهار (ع) دارند ، همه ساله مراسم تاسوعا و عاشورا حسینی را ، با شکوه فراوان و به شکلی استثنایی برگزار می‎‎کنند .
امسال نیز ، اهالی خداجوی تفرش ، این یادمان را ، برگزار کردند و جلوه‎‎هایی از وقایع این حماسه عظیم در تکایا ، مساجد و اماکن متبرکه این شهر ، توسط شبیه‎خوانان محلی ، که در تمام کشور شهرت دارند ، به معرض نمایش درآمد .
در بیش از دو دهه گذشته ، که آرامگاه پروفسور سید محمود حسابی ، پدر علم فیزیک و مهندسی نوین ایران ، بنابر وصیت اعتقادی قلبی و ملی که بهتر است بگوییم همت خودشان ، در این شهر دانشگاهی و فرهنگی واقع شده است ، عزاداران حسینی ، طبق سنت دیرینه‎یی که متاثر از احترام قلبی عمیق آنان به علما و دانشمندان می‎باشد ، نسبت به این استاد هم‎وطن خود نیز ، تعلقات ویژه‎یی را ابراز داشته ، به طوری‎که در محل آرامگاه استاد ، گروه عظیمی از دستجات عزاداری گرد آمده ، به سینه‎‎زنی ، زنجیرزنی ، دعا و تعزیه‎خوانی می‎پردازند و به عینه وحدت حوزه و دانشگاه ، که آرزوی همگی خواستاران سربلندی ایران اسلامی ، در تمام این سال‎ها بوده است را ، به منصه ظهور می‎رسانند .
در دهه اول محرم و تا شامگاه عاشورا ، کلیه مردم این منطقه ، در مراسم عزاداری شرکت می‎کنند و پذیرایی از آنان ، روزانه ، به عهده اهالی یکی از محلات می‎باشد .
نظم و ترتیب و نحوه پذیرایی در تفرش ، به گونه‎یی‎ است که کلیه ساکنان شهر و حتی میهمانانی‎که از شهرهای دور و نزدیک ، در این ایام ، به این شهر سفر می‎کنند ، از میهمان‎نوازی صمیمانه‎یی ، برخوردار می‎گردند .
در جوار منزل ابدی استاد نیز ، هم‎کوشان و همیاران استاد ، از عزاداران گرانقدر(در حد توان خود) با جان و دل پذیرایی می‎نمایند .
در ایام ماه محرم ، در کلیه تکایا و مساجد شهر و روستاها ، مجالس وعظ ، سینه‎زنی و زنجیرزنی ، توام با مرثیه‎خوانی و شبیه‎خوانی ، توسط شبیه‎خوان‎های معروف کشور ، برپا می‎شود . شبیه‎خوانانی که برجسته‎ترین آن‎ها ، در طول هفت سده گذشته ، از این شهر برخاسته‎اند و این سنت حسنه را ، به تمامی کشور به ارمغان برده‎اند ، و اکنون در این روز ، رهروان آنان ، راه پدران و پیش‎کسوتان خود را ، ادامه می‎دهند .
در تاریخ معاصر تفرش ، اسامی بیست و یک نفر ، از استادان به نام مرثیه‎خوانی و شبیه‎خوانی معروف این خطه ، از جمله جنابان آقایان ملا ابراهیم سلیمی ، محمد تقی حیدری ، حاج رجبعلی ترخورانی ، مشهدی محمد قمی ، کربلایی رمضان دادمرزی ، ملاحسین فراهانی و بسیاری دیگر از این بزرگواران ثبت شده ، که در حال حاضر بر رونق چنین مجالسی در سراسر کشور می‎افزایند .
نخل‎گردانی نیز ، یکی از مراسم ویژه بعدازظهر عاشورا است . نخل علامت و نمادی سنتی پرمعنایی می‎باشد ، که محل استقرار آن ، مسجد جامع تفرش است .
یادآور می‎شود ، که این نخل بزرگ ، چهار پایه اصلی دارد ، که هریک از این پایه‎ها ، متعلق به یکی از بخش‎های شهر است ، که در سالیان گذشته ، در ساخت و تامین هزینه‎های آن و برقراری نیتی نگه‎دارنده و اعتقادی عمیق به امام عزیز شهیدشان ، پیشگام بوده‎اند .
وقتی که نخل ، برای پایان روز عاشورا ، حرکت داده می‎شود ، تعداد زیادی از بازماندگان چهار بخش یادشده ، پایه مربوط به خود را ، بر دوش کشیده ، با کمک و همراهی سایرین نخل‎گردانی عاشورا را ، انجام می‎دهند و در عصر آن روز ، حدود 2 ساعت پس از نماز ظهر ، این نخل ، بر دوش جمعیت ، از مسجد جامع خارج می‎شود که در این زمان ، عده‎یی که نذر و نیاز دارند کبوترهای در اسارت را ، آزاد می‎کنند ، که صحنه پرواز این کبوترها ، بر فراز انبوه جمعیتی‎که در حال سوگواری و زنجیرزنی می‎باشند ، عارفانه و تاثیرگذار است .
پس از آن ، دسته‎ها و گروه‎های عزادار محله‎های مختلف ، به نشانه احترام ، علامت‎های خود را ، جلوی نخل ، به حرکت درمی‎آورند .

امسال نیز ، این مراسم ، با جلال هرچه تمام‎تر ، برگزار شد ، حاملین نخل ، مسافت مسجد جامع تا آرامگاه استاد دکتر سید محمود حسابی ، بنیادگذار دانشگاه و بسیاری از مراکز علمی ، آموزشی ، صنعتی ، فرهنگی و پژوهشی کشور را ، که نزدیک به یک کیلومتر می‎باشد ، همراه همشهریان با صلابتی خاص ، طی کردند ، آن را ، به محوطه آرامگاه استاد رسانیده و رو به قبله در کنار مقبره ایشان ، قرار دادند و در حال و هوای تاثیرگذار و دلنشینی ، نقش ارزشمند تبلور حوزه و دانشگاه را ، به عینه ، به نمایش گذاشتند ، که خیل عظیم دانش‎آموزان ، دانشجویان ، معلمین و استادان و حضور مذهبی و فرهنگی آنان در این شهر دانشگاهی ، بسیار چشمگیر بود .
سپس ، مطابق هرسال ، یکی از پیش‎کسوتان ، که از معمرین و معتمدین شهر ، به شمار می‎آیند ، در کنار مقبره استاد و در پیشگاه همین نخل مقدس شهر ، به قرائت زیارت عاشورا پرداخته و مردم با توسل به امام شهید خود ، همه‎باهم ، با چشمانی اشکبار و قلبی آکنده از عشق و ایمان ، به حسین (ع) عزیزشان ، با آن بزرگوار همراهی کرده ، و این مراسم را‍‌‌‌‌‍‍‎‎‌‌ ، با عظمت و دلدادگی خاصی به پایان بردند .
بعد از یک ساعت ، طبق روال معمول ، دسته‎های عزادار ، در حالی‎که نوحه‎های جان‎گدازی سر می‎دادند ، نخل عاشورا را ، مجددا تا مسجد جامع ، بدرقه کرده ، سپس دستجات مختلف ، علم و کتل و علامات خود را ، به مساجد و تکایای محله خود بازگرداندند .
در غروب عاشورا ، مردم تفرش ، مراسم سنتی شام غریبان را ، به شکل کامل و جامعی برگزار می‎کنند ، در این شب ، سوگواری برای شهدای عاشورا ، به اوج تاثیر قلبی خود می‎رسد ، و شبیه‎خوانان مراثی اندوهباری را ، برای کودکان ، زنان و بازماندگان آن نبرد نابرابر ، به اجرا درمی‎آورند .
در تداوم این برنامه ، چهلمین روز شهادت امام حسین (ع) ، نیز ، با فرّ و غرور و یادمان‎های اعتقادی اسلام عزیزمان ، بسی باشکوه‎تر ، برگزار می‎گردد .
شایسته یادآوریست که در روز اربعین ، علاوه بر تشکیل دسته‎های عزاداری ، بیشتر مردم ، حتی بسیاری از اقلیت‎های مذهبی ، نذورات خود را ، با تهیه و توزیع انواع آش‎های محلی ، به تفرش آورده ، ادا می‎کنند .
در پایان شایسته تاکید است ، که آن‎چه ، طی این یادمان معنوی در این شهر علمی فرهنگی ، برقرار می‎شود ، نشانه‎یی است از قدرشناسی ، تاثیرپذیری ، تداوم راه بزرگان و راهنمایان مردم مسلمان ایران زمین ، به ویژه معلمین ، استادان و راه‎بران حوزه و دانشگاه.
 
 
   
   
         
     
■ زندگی نامه     ■ فرهنگی     ■ پژوهشی - صنعتی     ■ گالری    
                       
» شرح زندگی     » چاپ و انتشار     » تئوری استاد     » گالری عکس    
» خانواده     » موزه     » مکانیک و هیدرودینامیک     » گالری فیلم    
» فرهنگی، هنری     » کتابخانه     » هوش مصنوعی     » گالری پوستر    
» تحقیقات     » فرهنگ ایرانی     » فیزیک ذرات بنیادی و حرارت     » تور مجازی بنیاد    
» کتاب ها     » مراسم و سخنرانی ها     » الکترونیک و اپتیک          
» رساله ها، مقالات و سخنرانی ها     » جوایز                
» موسسات     » نشست های علمی – فرهنگی بنیاد     ■ زیست محیطی          
» خدمات و مشاغل     » رسانه ها                
» دوستان، همکاران، شاگردان           » سازمان ملل، ارتقاء زیست محیطی بنیاد          
» نشان ها و مدارک بین المللی     ■ تازه ها     » فعالیت های زیست محیطی          
» کنفرانس ها و عضویت ها           » نشست های زیست محیطی          
» جملات برجسته استاد     » تازه های تارنما     » نمایشگاه های زیست محیطی          
» بورس پروفسور حسابی         » فضای زیست محیطی بنیاد (عکس)          
 
         
  کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بنیاد پروفسور حسابی می باشد. 1395- 1348