خــــانه |  راهـنمای تـــارنما |  جستجو    
 
     
 
 

     تــــــــازه هـــــــا  
 
   رساله راه بهبودی
   کتاب پروفسور حسابی و دانش اتمی ایران
   بیست و هشتمین یادمان پروفسور حسابی
   ... مکاتبات پروفسور حسابی و آندره ژید
   فاطمه گله ...
   جناب مهندس غلامرضا سحاب - دوستان
   گزارش رونمایی از دیوان حافظ حسابی
   تور گردشگری منزل، موزه، کتابخانه ...
   بروشور موزه پروفسور حسابی
   خبرنامه روز جهانی موزه (بهار 97)
   تعیین ساعت ایران
   همایش یونسکو در بنیاد پروفسور حسابی
   فیلم های مصاحبه با پروفسور حسابی
   سخنرانی در سوگ درگذشت اینشتین
   بخشی از عضويت های استاد‎‎‎‌
   دیدگاهی بر تئوری پروفسور حسابی
   بزرگداشت سی صدمین سالگرد تولد نیوتن
   خرید زمین در کره مریخ
   تئوری استاد
   تزهای تقدیمی اساتید بزرگ به استاد ...
 
     پیــــــوندهــــــــــا 
 
   

   

   
   
   
   
 
 
 
 
 
 
 
     
     
         
    نوروز 93


 
 
     
  بسم ا... الرحمن الرحیم  
     
  حَــــوِّل حــالِنـا اِلــی اَحـــسَــنِ الـحــال
یـــــــــا مُـحَـــوِّلَ اَلـحَـــولِ وَ الاَحـــوال
یــا مـُـــدَبـِـــّرَ الــلَــیـــلِ وَ الــنــَهـار
یـا مُـقَـلِـبَ الـقُــلُـوبِ وَ الاَبـصـار
 
  استاد دکتر سید محمود حسابی ، در کشاکشِ ستمِ پدر و رها شدن در شامات (سوریه و لبنان) در پنج سالگی ، که به افلیج شدن مادر فاضله ایشان ؛ خانم گوهرشاد حسابی انجامید ، در پناه استواری و خستگی‎‎‎‌ناپذیری این بانوی آزاده وطن‎‎‎‌دوست ، پس از دست یافتن به برترین دانش‎‎‎‌های آن روزگار ؛ برجایی در پیشرفته‎‎‎‌ترین دانشگاه‎‎‎‌ها و پژوهشگاه‎‎‎‌های ترازِ نخست ، و نیل به برترین نام‎‎‎‌آوری‎‎‎‌های جهانی را ، رها کردند ، تا : عمر گرانبها و همه توان خویش را ، با گشودن راه برای کشورمان ، به سوی نویافته‎‎‎‌ها و پایه‎‎‎‌گذاری بسیاری از کانون‎‎‎‌های دانشی ، آموزشی ، فیاوری (صنعتی) ، فرهنگی و پژوهشی ، پیشکش سربلندی هم‎‎‎‌میهنانمان نمایند ؛ و در پیوستگی دیگری به آموزه‎‎‎‌های آن مادر دانا و آگاه ،گرامیداشت آیین‎‎‎‌های هزاران ساله ایرانی : شب یلدا (یادمان کتاب‎‎‎‌خوانی ایرانیان) ؛ چهارشنبه سوری (گرامیداشت آتش : جلوگیری از یورش درندگان ، زدودن آلودگی‎‎‎‌ها ، نگاهبانی جان از سرما ، و فراتر از آن : آغازگر تحقیقات و نوآوری‎‎‎‌ها) ؛ سفره هفت سین (سوگند به قرآن کریم برای پاسداشت برکات الهی) و سیزده‎‎‎‌به‎‎‎‌در (روزِ سرگذاشتن به دشت و صحرا ، روزِ برنامه‎‎‎‌ریزی و پیوند با پروردگارمان : گره برآفریده‎‎‎‌های‎‎‎‌خدادادی) را ، در نَخُستگی(اولویت) ارزش‎‎‎‌های پایداری ملی خود نهاده ، تا این همبستگی‎‎‎‌های دیرینه و اجدادی ، بازوی توانمند سرافرازی‎‎‎‌ کشور گرانسنگشان باشد .
با این نهاده اخلاقی ، سالیان سال ، پروفسور حسابی ، پدر علم فیزیک و مهندسی نوین ایران در دامنه جهان‎‎‎‌بینی(گردش‎‎‎‌گری)های خود ، چه در آزادْروزان (تعطیلات) تابستانی و چه نوروزی ، برای شناخت سرزمین مادری (با همراهی آقای بهار ، خویشِ همسرشان) و برپایی این دلبستگی‎‎‎‌ها : با خوانش حافظ ، مولانا و . . . . . شاهنامه و داستان‎‎‎‌های پیشینه هزار و یک شب ، چهل طوطی و . . . حسین‎‎‎‌کرد شبستری ؛ و با بزرگ‎‎‎‌تر شدن بچه‎‎‎‌ها : همراه همسر و فرزندان ، راهی شهرها و روستاهای این دیار کهن می‎‎‎‌شدند . در اینجا ، با یادآوری این آرزوی همیشگی استاد ، در شایستگی هم‎‎‎‌گامی دولتی هوشمند ! : برای پرهیز دادن مردمانمان از گشت و گذار ، در سه روز اول سال و دور نشدن از خانه و کاشانه با آرمان پربارِبایستگیِ گستردنِ سفره هفت‎‎‎‌سینِ تاریخیمان و برآوردن صله‎‎‎‌ رحم ، در دید و بازدیدهای عید و جایگزینی آن ، با یک آزادْروزی (تعطیلی) ده روزه برای آسودگی خیال ، در سفرها و گشت‎‎‎‌های جان‎‎‎‌فزای نوروزی ، از سیزده نوروز ، به پشتوانه دل‎‎‎‌انگیزی هوای بهاری ؛ برای آشنایی رودر‎‎‎‌رو با فراز و فرودهای مرز و بوممان : داشته‎‎‎‌های تاریخی ، آیین‎‎‎‌ها ، آثار باستانی ، گویش‎‎‎‌ها ، پوشاک و خوراک ، صنایع دستی ، شعر و موسیقی ، سرود و رقص‎‎‎‌های محلی (همـانا آرایه‎‎‎‌یی از رزمایش نظامی : برای پاسـداشت سرمایه‎‎‎‌های فرهنگی و مانایی پیشینه نیاکانمان) فراهم شده ؛ و جاودانگی آن ، با
عکس‎‎‎‌های یادگار ، از پدیده‎‎‎‌های‎‎‎‌گذشته وکنونی هر تیره‎‎‎‌یی ، روستایی ، کدخدایی ، آموزگار و دبیری ، رییس پاسگاه ، ژاندارم و پاسبانی . . . اندیشه‎‎‎‌دار و هنرمندی ، برپا گردد . در یکی از این گردش‎‎‎‌های نوروزی بود ، که پس از پاسخ به دل‎‎‎‌خواسته همیشگی شریک فداکار زندگیشان (خانم حائری) ، برای زیارت امام هشتم (ع) ؛ از مشهد مقدس ، رهسپار زاهدان (سیستان و بلوچستان) شدیم ، پاسی از نماز ظهرگذشته ، به شَوَندِ (واسطه) رانندگی آرام و بینش سنجیده‎‎‎‌ استاد ، هنگام گذر از دِهی ، پیرِ دیری را ، نشسته بر‎‎‎‌ دامنه تپه‎‎‎‌یی دیدند ، که با آوایی خوش و سازی قَهیچَک مانند ، به زیبایی می‎‎‎‌خواند و می‎‎‎‌نواخت ؛ و شگفتا ، ‎‎‎‌که گروهی از نوجوانان و جوانان آن دیار ، با دوره کردن او ، از برخورد سنگ‎‎‎‌ریزه‎‎‎‌های تلنگریشان ، با کاسهِ تار پیرِ هنرآفرین ، می‎‎‎‌خندیدند ، تا خوشی کنند ! !
آقای دکتر حسابی ، در بی‎‎‎‌تابی از این نابخردی ، به سوی پیرمرد رفته ، کنارش نشستند ، اندکی دیگر ، خانواده را نیز، نزد خود ، فراخواندند و ، با این سخن پرشور ، که : "سروده‎‎‎‌های این هنرمند نابینا ، همه از خود اوست ، و تنها ، دو یا سه نمونه آن ، از حافظ و سعدی است !" با یافتن"لا" در سیم سازش ، او می‎‎‎‌نواخت و ایشان ، نت‎‎‎‌ها و اشعار آموزنده دلنوازش را ، چنان با دل و جان و ریزسنجی و خطی‎‎‎‌خوش ، در رَه نامه (سفرنامه) همیشه همراهشان ، می‎‎‎‌نوشتند ، که انگار : از گلستانی بی‎‎‎‌همتا ، زیباترین گل‎‎‎‌ها را ، برمی‎‎‎‌گزینند . در اوج کامیابی ، از این یکدلی ، بدون کم‎‎‎‌ترین خستگی ، در جرگه ریش‎‎‎‌سفیدان ده ، و همان سنگ‎‎‎‌پران‎‎‎‌ها ، و این بار ، پشیمان از آن کرده پلید ، در پرتو چشمان پر از اشکِ سپاس آن هنرمند ؛ کمی از پنجِ پَسین (بعدازظهر) گذشته بود ، که دو استاد ، پیش از خداحافظی ، نشانی‎‎‎‌های خود را ، به یکدیگر سپردند . چند روز از بازگشت ما به تهران ، نگذشته بود ، که از پیرِ هنر و ادب آن روستا ، این نامه‎‎‎‌ پُرفَراز و تکان‎‎‎‌دهنده ، رسید ، که : "جناب آقای حسابی ، نشست آموزنده آن روز شما ، رفتار مردمان زادگاهم را ، زیر و رو کرد ! چرا که : هم‎‎‎‌آبادی‏‎‎‎‌هایم ، نه تنها دیگر ، بچه‎‎‎‌های خود را ، برای سرگرمی و سنگ‎‎‎‌پرانی ، به سراغ منِ نابینا نمی‎‎‎‌فرستند ، بلکه ، آنان را ، برای آموزش شعر و ادب و موسیقی ، نزد من می‎‎‎‌آورند" . و این بار ، درسی بزرگ ، در دیدگان پر از اشکِ استاد عشق که : " بله این ایران است ! فقط کافیست ، آرنگی (الگویی) مناسب ، در اختیار مردم ما ، قرار گیرد !" .
حال ، به خجستگی بهار ، و در شگون سال نو ، و به یمن زندگی در چنین کشور گنجینه‎‎‎‌داری ، با آرزوی همدلی و پشتیبانی دولتمردان گرانسنگمان ، برای لبیک به نیم قرن درخواست خانواده و همیاران استاد ، برای یاری‎‎‎‌رسانی ، در : رسانا کردن بازمانده‎‎‎‌ها و داشته‎‎‎‌های بی‎‎‎‌مانند پروفسور حسابی (تفاهم‎‎‎‌نامه‎‎‎‌ها ، بیانیه‎‎‎‌ها ، نامه‎‎‎‌ها ، پیشنهاد قوانین ، رَه‎‎‎‌نامه‎‎‎‌ها ، اسناد . . . . . و خاطرات) این معلم دردْ آشنا ، سخت‎‎‎‌کوش ، خستگی‎‎‎‌ناپذیر و رنج‎‎‎‌کشیده ، و بر‎‎‎‌تر از همه : ساخت پیوستی نمایشی ( سریالی مستند ) از سه پُشته (نسل) معلمی و تربیت هفت پُشته استاد و دانشجوی ایشان ؛ امیدواریم : با اراده مهرآمیز دست‎‎‎‌اندرکاران و سکانداران نظام اسلامیمان ،گامی‎‎‎‌ کارساز ، در گستره یادمان‎‎‎‌های بهروزی‎‎‎‌آفرین ، برای فردای فرزندان این سرزمین و انقلاب عظیم آن ، برداشته شود . انشاءا...

 
 

 
         
     
■ زندگی نامه     ■ فرهنگی     ■ پژوهشی - صنعتی     ■ گالری    
                       
» شرح زندگی     » چاپ و انتشار     » تئوری استاد     » گالری عکس    
» خانواده     » موزه     » مکانیک و هیدرودینامیک     » گالری فیلم    
» فرهنگی، هنری     » کتابخانه     » هوش مصنوعی     » گالری پوستر    
» تحقیقات     » فرهنگ ایرانی     » فیزیک ذرات بنیادی و حرارت     » تور مجازی بنیاد    
» کتاب ها     » مراسم و سخنرانی ها     » الکترونیک و اپتیک          
» رساله ها، مقالات و سخنرانی ها     » جوایز                
» موسسات     » نشست های علمی – فرهنگی بنیاد     ■ زیست محیطی          
» خدمات و مشاغل     » رسانه ها                
» دوستان، همکاران، شاگردان           » سازمان ملل، ارتقاء زیست محیطی بنیاد          
» نشان ها و مدارک بین المللی     ■ تازه ها     » فعالیت های زیست محیطی          
» کنفرانس ها و عضویت ها           » نشست های زیست محیطی          
» جملات برجسته استاد     » تازه های تارنما     » نمایشگاه های زیست محیطی          
» بورس پروفسور حسابی         » فضای زیست محیطی بنیاد (عکس)          
 
         
  کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بنیاد پروفسور حسابی می باشد. 1395- 1348