خــــانه |  راهـنمای تـــارنما |  جستجو    
 
     
 
 

     تــــــــازه هـــــــا  
 
   رساله راه بهبودی
   کتاب پروفسور حسابی و دانش اتمی ایران
   بیست و هشتمین یادمان پروفسور حسابی
   ... مکاتبات پروفسور حسابی و آندره ژید
   فاطمه گله ...
   جناب مهندس غلامرضا سحاب - دوستان
   گزارش رونمایی از دیوان حافظ حسابی
   تور گردشگری منزل، موزه، کتابخانه ...
   بروشور موزه پروفسور حسابی
   خبرنامه روز جهانی موزه (بهار 97)
   تعیین ساعت ایران
   همایش یونسکو در بنیاد پروفسور حسابی
   فیلم های مصاحبه با پروفسور حسابی
   سخنرانی در سوگ درگذشت اینشتین
   بخشی از عضويت های استاد‎‎‎‌
   دیدگاهی بر تئوری پروفسور حسابی
   بزرگداشت سی صدمین سالگرد تولد نیوتن
   خرید زمین در کره مریخ
   تئوری استاد
   تزهای تقدیمی اساتید بزرگ به استاد ...
 
     پیــــــوندهــــــــــا 
 
   

   

   
   
   
   
 
 
 
 
 
 
 
     
     
         
   نوروز 94

 
 

آب زنید ، راه را ! : هین که نگار می‎‎‎‌رسد ! مژده دهید ، باغ را ! : بویِ بهار می‎‎‎‌رسد !

به شگونِ خجستگي نوروز ، و بهترین‎ها ، برای آن خانواده گرانمهر و هم‎کوشانِ ارزشمند ، و به پاسِ ماندگاری این دیدگاهِ پروفسور حسابی ، که : یک عمل درست ، بهتر از هزار نصیحت ! خاطره‎یی راه‎گشا ، از استاد را ، به آستانِ گرانسنگتان ، پیش‎کش می‎‎‎‌نماید :
استاد دکتر سید محمود حسابی ، پدرِ علمِ فیزیک و مهندسی نوینِ ایران ، در نوجوانی ، با دشواری‎های دوری از میهن ، و در پِیِ سِتَمِ آن پدرِ توانگر ، با تنگدستی‎ها و کوربختی‎ها ، و فلج شدنِ آن مادر ، که با همه آن نگرانی‎ها ، در برابرِ آیین‎های بایستهِ مدرسهِ کشیش‎های فرانسوی بیروت ، با گرایش‎هایی ژرف به نگاهبانی از دین و فرهنگ فرزندان ، چنان استواری می‎نمایند ! تا قرآن مجید را ، از یاد شده ! دیوان حافظ ، گلستان و بوستان سعدی را ، از بَر ! و گنجینه‎هایی چون شاهنامه ، منشات قائم مقام و . . . . . خمسه نظامی تفرشی را ، روان شوند ! تا جایی‎که ! پس از کاویدنِ علوم ، و بازگشتِ به این مرز و بوم ، نزدِ روحانیتِ ترازِ نخست ، جایگاهی بلند یافته ! و به هم‎گامه‎های ادبی فرهنگی بزرگانِ سرزمینمان نیز پیوستند ! تا در آن روزگاران ، که ایرانمان ، حتا : ساعتِ رسمی نداشت ! و پهنای رودخانه را با خیزِ آهو گمانه می‎زدند ! با سنجشِ طولِ جغرافیایی و گماردنِ مبدا آن ، در دروازه دولابِ تهران ، با پیمانی فراملی ، کشور را ، در پهنه جهانی ، دارای ساعتِ رسمی نموده ؛ سازمانِ اوزان و مقیاس‎ها (ستاندارد) را ، برپا داشته ؛ در راه‎اندازی کانون‎های زیربنایی علمی ، مانند دانشگاه تهران (که گواهِ هشتادمین سالگرد بنیادگذاری آن هستیم) و یا ، ده‎ها نهاد دیگر ، همچون : فرهنگستان (یگانِ پاسداری از زبان دانشی روز ما ، در جلوداری از سیلِ واژگانِ بیگانه) کامیابی‎های مانایی بیابند !
استادِ جوان ، و همیشه ناآشنای ما با روالِ بده و بستان‎های اینجا ! در اوانِ بازگشت ، با آرزوی بهسازی نابسامانی‎ها ! چاره را ، در یافتنِ مردِ برتر ِسامانده ِاین زادبوم دیده ، بدون پیش‎آمدهای امروزه ! درکوچه و بازار ، از سوی مردمِ میهمان‎نوازِ آن روز ، به خانه صدراعظم ، راهنمایی شده ! بی زخمهِ مامورِ محافظ ، اجازه دَقُّ‎الباب گرفته ! گماشته خانه ، به جای راندن ! ایشان را ، به کاردارِ جنابِ نخست وزیر ، می‎سپارد ! لَختی نمی‎گذرد ، که نه تنها ، به پیشگاهِ فروغی بزرگ ، اذنِ دخول می‎یابند ! فراتر از آن : با برخورداری از نشست و نوشیدن استکانی چای ، با جنابِ ذکاءالملک ؛ از همان آن ، سخت‎ترین خرده‎گیری‎ها را ، به فرهنگ و اداره کشور ، فرود می‎‎آورند ! صاحبِ پیش‎قدرتِ اجرایی ، طی ساعتی ، همه را شنیده ، با خونسردی می‎پرسد : «آیا حقوقتان را می‎دهند ؟» دکتر مهندسِ نورسیده ما ، سراپا پشیمان از این دیدار ! با بـلـه ‎یی
کوتاه ، و یکه خوردن ، از گفتارِ بعدی این پیرِ سیاست ! که : « خوب است ! خوب است ! یادتان باشد ! : در این کشور ، گاهی اوقات هم ! به افراد خوب ، نیاز هست ! » تصمیم به تَرکِ آنجا ، و شتاب در گریز از این دیار، و بردن آن آرزوها ، به دیارِ غرب می‎گیرند ! شگفتا ! که اَبرمردِ دولت ، شخصا ، فروتنانه و عصازنان ، در رهنمونی ایشان تا جلوی در ، به پیشکار خود ، دستور می‎دهد : «شامگاهِ هر یکشنبه ، همینجا، پذیرای حسابی جوان ، خواهند بود ! » شایسته و بایسته آگاهی و زینهار ، آن‎که ! : همین پایایی و پیوستگی دیدار ، چنان توانی را ، به پروفسور حسابی می‎بخشد ، تا برپایی کارآترین کانون‎های دانشی ، همچون : دارالمعلمین عالی ، دانشسرای عالی و . . . . . را ، در سرزمین مادری ، فراهم ‎نمایند !

اما ، چه شد ؟ ! : که از پهلوی دوم ، تاکنون ، خواستارانِ سرافرازی ایران زمین ، این نظامِ عظیم و این انقلابِ کبیر ، دیگر از چنین دسترسی‎هایی ، ناکام مانده‎اند ! تا در پهنه ملی ، شاهدِ مهاجرت‎های خانمان‎سوز ، و حتا در کَرانَـکِ (محدوده) همین بنیاد علمی و فرهنگی ، چشم به راهِ اندکی پشتیبانی برای ارایه پژوهش‎ها ! و با دلسوختگی و فسوسِ چاپِ یادگارها ! و یا ، ریزپشته‎یی (مستندی) از زندگی این معلم دردآشنا ، خستگی‎ناپذیر و رنج‎کشیده ، در رشک بمانیم !
بگذاریم و بگذریم ، و از دیدگاهِ استاد حسابی ، به درسِ پنهان و بس آموزنده ، درآن دو گفتهِ دانایانه جنابِ فروغی ، بپردازیم ! « نخست آن‎که : چهل سالی گذشت ، تا فهمیدم ! : که اگر ، دستگاهِ آن روز ، با آن خرده‎گیری‎های بی‎پروا ، بدون پاکسازی ، حقوقم را هم می‎داده ، بسا گرانبار بوده ! و دوم آن‎که : هرگاه ، هرکجا ، دستشان تنگ بود ، به سراغم می‎آمدند ، ولی ، کار که راه می‎افتاد ، راندگی بود و بس ! »
اما ، در گستره همان هم‎گامی‎ها ، در یادی از همسر آیت ا...زاده استاد ، سرکار خانم حائری ، شاهد بودیم : با اندوختن ریال به ریال ، آن‎هم ، در درازایی دوازده ساله ، برای شرفیابی به مکه معظمه ! به آنِ دریافتِ دست‎نویسِ حضرت آقای شریفی ، امام جماعتِ مسجدِ قائم (چهارراه حسابی) در پیشِ چشمانِ شگفت‎زده همسر و فرزندان ، همه اندوخته آن زیارتِ الهی را ، پیش‎کشِ یاری‎رسانی به زلزله‎زدگانِ بویین زهرا کرده ! و این نیازِ عاشقانه ، دهه‎یی به درنگ می‎افتد ! چه به جاست ، که در آموزه یاری نگاهی و خرده دهشی به دیگران ، و نه تنها ، دریای مهر به خودمان ! و به مهرِ ماندگارِ پروفسور حسابی ، بنیادگذار دانشگاه و بسیاری از مراکز علمی ، آموزشی ، صنعتی ، فرهنگی و پژوهشی کشورمان ، و به فرخندگی نوروز : یا مُقَلّبَ القُلُوبِ وَ الاَبصارِ، یا مُدَبرَاللَّیلِ وَ النَّهارِ، یا مُحَوِّلَ الحَولِ وَ الاَحوالِ ، حَوِّل حَالَنا اِلی اَحسَنِ الحَال ، در پیوست این آفرینه نوروزی ، با ارمغانِ گنجینه‎یی‎که استاد ، همه عمر ، به همراه داشتند ! تندرستی ، شادکامی و سربلندی روزافزونِ آن وجود عزیز ، خاندانِ ارجمند و همیارانِ گرامی را ، از درگاهِ ایزد یکتا ، خواهانیم .

نوروز 1394
 بنیاد پروفسور حسابی
 
 
   
   
         
     
■ زندگی نامه     ■ فرهنگی     ■ پژوهشی - صنعتی     ■ گالری    
                       
» شرح زندگی     » چاپ و انتشار     » تئوری استاد     » گالری عکس    
» خانواده     » موزه     » مکانیک و هیدرودینامیک     » گالری فیلم    
» فرهنگی، هنری     » کتابخانه     » هوش مصنوعی     » گالری پوستر    
» تحقیقات     » فرهنگ ایرانی     » فیزیک ذرات بنیادی و حرارت     » تور مجازی بنیاد    
» کتاب ها     » مراسم و سخنرانی ها     » الکترونیک و اپتیک          
» رساله ها، مقالات و سخنرانی ها     » جوایز                
» موسسات     » نشست های علمی – فرهنگی بنیاد     ■ زیست محیطی          
» خدمات و مشاغل     » رسانه ها                
» دوستان، همکاران، شاگردان           » سازمان ملل، ارتقاء زیست محیطی بنیاد          
» نشان ها و مدارک بین المللی     ■ تازه ها     » فعالیت های زیست محیطی          
» کنفرانس ها و عضویت ها           » نشست های زیست محیطی          
» جملات برجسته استاد     » تازه های تارنما     » نمایشگاه های زیست محیطی          
» بورس پروفسور حسابی         » فضای زیست محیطی بنیاد (عکس)          
 
         
  کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بنیاد پروفسور حسابی می باشد. 1395- 1348