خــــانه |  راهـنمای تـــارنما |  جستجو    
 
     
 
 

     تــــــــازه هـــــــا  
 
   رساله راه بهبودی
   کتاب پروفسور حسابی و دانش اتمی ایران
   بیست و هشتمین یادمان پروفسور حسابی
   ... مکاتبات پروفسور حسابی و آندره ژید
   فاطمه گله ...
   جناب مهندس غلامرضا سحاب - دوستان
   گزارش رونمایی از دیوان حافظ حسابی
   تور گردشگری منزل، موزه، کتابخانه ...
   بروشور موزه پروفسور حسابی
   خبرنامه روز جهانی موزه (بهار 97)
   تعیین ساعت ایران
   همایش یونسکو در بنیاد پروفسور حسابی
   فیلم های مصاحبه با پروفسور حسابی
   سخنرانی در سوگ درگذشت اینشتین
   بخشی از عضويت های استاد‌‌‌‌
   دیدگاهی بر تئوری پروفسور حسابی
   بزرگداشت سی صدمین سالگرد تولد نیوتن
   خرید زمین در کره مریخ
   تئوری استاد
   تزهای تقدیمی اساتید بزرگ به استاد ...
 
     پیــــــوندهــــــــــا 
 
   

   

   
   
   
   
 
 
 
 
 
 
 
     
     
         
 


  نوروز 1396


 
 
     
  یــا مُــقَــلِــبَ الــقُــلُـوبِ وَ الاَبــصــار
یـــا مـُـــدَبـِـــّرَ الــلَــیـــلِ وَ الــنــَهــــار
یــا مُـحَـــوِّلَ اَلـحَـــولِ وَ الاَحـــوال
حَــوِّل حــالِنـا اِلــی اَحـــسَــنِ الـحــال

بسم ا… الرحمن الرحيم

رسید مژده ، که آمد بهار و ، سبزه دمید ! وظیفه ، گر برسد ، مصرفش گل است و نبید ! (حافظ)

به شگون آغاز سال نو ، و با یادآوری عشق بی‌پایان پروفسور حسابی ، پایه‌گذار علم فیزیک و مهندسی نوین ایران ، به سرزمین ارزشمند مادری و در نوید نوروز باستانی ، و آرزوی قلبیشان ، در نکوداشت آیین‌های فرهنگی هزاران ساله این آب و خاک ؛ همچون : شب یلدا (جشن کتاب‌خوانی ایرانیان) ، چهارشنبه‌سوری (پاسداشت پژوهش و نوآوری) ، سفره هفت‌سین (سپاس از دَهِش خداوندی ، و یادمانی از خودپایی و بی‌نیازی از بیگانگان) ، سیزده‌بدر(روز برنامه‌ریزی) و . . . دیگر جشن‌های فرهی‌آفرینمان ، و آنچه از سفرنامه‌های پردامنه و سنجیده استاد ، از جهان‌بینی‌هایشان (سفرهای توریستی داخلی و خارجی)‌ برجای مانده است ، و نیز چیرگی و آگاهی‌های گسترده دانشی ایشان ، از : فیزیک . . . زیست‌شناسی . . . پزشکی ، مهندسی‌های گوناگون ، ریاضیات ، ستاره‌شناسی ، فلسفه ، تاریخ و چندین زبان خارجی ، یافته‌های کاربردی ارزشمندشان از کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های برجسته جهانی ، و گفت و شنید با دانشمندان تراز نخست ؛ انگیزه‌یی شد ، کارآ ، تا پس از سالها بررسی و کنکاش شبانه‌روزی ، با پیش آوردن نگره‌یی تازه ، پایگاه و ریشه علوم امروز را، در فلسفه ایران باستان ، بیابند ؛ که به پیشنهاد آن پژوهندگان ، این نویافته راه‌گشا ، در دامنه سخنرانی‏‌ها و نشست‌های پرسش و پاسخ در «انجمن فرهنگ ایران باستان» ، به انجامی نیکو رسید ، و بنابر دیدگاه هیئتامنای آن ، در سالنامه آن انجمن نام‌دار، چاپ و برای بسیاری از آگاهان و اندیشه‏‌ورزان ، فرستاده شد ! با وجود پذیره بسیار ؛ و یا شاید ، به شَوَندِ (دلیل) نبود هیچ شوری ، نزد گروهی از دست‌اندرکاران به داشته‌های تاریخی این پَهله (تمدن) هزاران ساله و یا نگرانی برخی ، از آوازه بیشتر این استاد پیش‌گام ؛ یا نبودِ آگاهی از بایستگی برانگیختن جوانان ، در دلبستگی به مام میهن ، جهت جلوگیری از چالش مهاجرت‌ها و جلای وطن‏‌ ، شوربختانه ، همه چیز را ، در خاموشی ، نگاه داشتند .
اما ، پروفسور حسابی خستگی‌ناپذیر ما ، آن اندیشه نوین را ، به کشورهای پیشرفته بردند ، که با پذیرش و شور و شوق باشندگان آکادمی علوم فرانسه ، اَﻣدِ ویژه (فرصت استثنایی) رهنمونی آن ، در قصرِ اکتشافاتِ فرانسه Palais de La Decouverte برای ایران گرامیمان فراهم شد ، تا جایی که ، با هم‏آوایی آن دانشمندانِ سرآمد ، این نوآورده در 17نوامبر 1956، در یادگاره آن آکادمی ، با نام « La Physique Moderne et La Philosophie de l’Iran Ancien » ، به چاپ رسید و برای کانون‌های دانشی فراملی ، فرستاده شد .
بر پایه ‌‌این پژوهش : زندگی و فَرگَشت (حیات و تکامل) ، فرآیندِ برخوردِ همیشگی دو نهادِ خوبی «آنگرامانیو» و بدی «سپانتامانیو» است ؛ آنگرامانیو ، همان : جنگ ، دروغ ، بدبینی ، اَنگ ، نارو ، اندوه ، کینه‏توزی و میلیون‌ها رفتار و کردارِ ناپسندِ دیگرست ، که هریک ، با کارکردی ویرانگر ، در ستیز با خوبیها ؛ نابودی زندگی را ، شتاب می‌بخشد ! و سپانتامانیو ، همان : محبت ، احترام ، راستگویی ، عشق ، یاری‏دهی ، درستکاری ، نیکی و شادی‌آفرینی است ؛ که سازندگی را ، برپا می‌دارد و سرانجام ، سپانتامانیو ، برنده این کارزار خواهد بود . به این گواه ، که اگر روزگاری ، گذر از شهری به شهر دیگر با اسب و قاطر ، دور زمانی ، به درازا می‌انجامید ؛ امروزه ، بازه (فاصله) بین دو خُشکاد (قاره) ، بسته به ساعاتی است ؛ و چنانچه در گذشته ، آگاهی‌‌رسانی ، با افروختن بته‌های آتش ، بر قله‏ها ، انجام می‌شد ؛ اکنون با ماهواره و در یک آن است ؛ و یا ، در این یکی دو سده ، یک واکسن ، بیماری‌های کشنده را ، ناتوان می‌سازد ! : که این‌ها همه ، نشانه‌های روشنی است ، از چیرگی خوبی‌ها ، و ارمغانش : بهروزی‌ آیندگان !
پس ، در این بهار دل‌انگیز ، که شکوفایی گل و گیاه ، گواهِ نورستگی و پیروزی خوبی‌هاست ؛ از پروردگار یکتا می‌خواهیم : دست مهربان خود را ، یاری‌رسانِ آگاهانِ این مهم الهی نماید ، تا پشتیبان راه سِپنَدِ استاد حسابی ، در نیکی‌آفرینی شوند ، و الگویی گردد ، برای نگرشِ پایدار و کارسازِ دولتمردان ، نسبت به بنیاد پروفسور حسابی ، تا بتوانیم ، در به جای آوردن خویشکاری (وظیفه) راستین خود ، ره‌آوردی بزرگ را ، توشه راه پُشته (نسل)‌های آینده‌ساز این انقلاب عظیم و سرفرازی سرزمین پرمهرمان نماییم ! انشاء ا... ! !

بنیاد پروفسور حسابی
نوروز 1396
 
         
     
■ زندگی نامه     ■ فرهنگی     ■ پژوهشی - صنعتی     ■ گالری    
                       
» شرح زندگی     » چاپ و انتشار     » تئوری استاد     » گالری عکس    
» خانواده     » موزه     » مکانیک و هیدرودینامیک     » گالری فیلم    
» فرهنگی، هنری     » کتابخانه     » هوش مصنوعی     » گالری پوستر    
» تحقیقات     » فرهنگ ایرانی     » فیزیک ذرات بنیادی و حرارت     » تور مجازی بنیاد    
» کتاب ها     » مراسم و سخنرانی ها     » الکترونیک و اپتیک          
» رساله ها، مقالات و سخنرانی ها     » جوایز                
» موسسات     » نشست های علمی – فرهنگی بنیاد     ■ زیست محیطی          
» خدمات و مشاغل     » رسانه ها                
» دوستان، همکاران، شاگردان           » سازمان ملل، ارتقاء زیست محیطی بنیاد          
» نشان ها و مدارک بین المللی     ■ تازه ها     » فعالیت های زیست محیطی          
» کنفرانس ها و عضویت ها           » نشست های زیست محیطی          
» جملات برجسته استاد     » تازه های تارنما     » نمایشگاه های زیست محیطی          
» بورس پروفسور حسابی         » فضای زیست محیطی بنیاد (عکس)          
 
         
  کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بنیاد پروفسور حسابی می باشد. 1395- 1348